1976 THY Isparta Kazasından Kalan Tek Parçalar

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – 19 Eylül 1976 tarihinde  452 sefer sayılı,  154 yolcusu ile İstanbul Yeşilköy – Antalya seferini yapan Boeing 727-2F2 tipi TC-JBH tescilli  uçak yolcularını ölüme  götürdüğünden habersiz olarak kalkışını yapmış, Kaptan  Pilot  Celal TOPÇUOĞLU, Mesul Kaptan Pilot Sacit SOĞANGÖZ, Uçuş Mühendisi Ahmet BURSALI yönetimindeki uçak Isparta – Karatepe mevkiine geldiğinde halen bilinmeyen bir sebepten dolayı olması gereken yükseklikten çok alçakta olduğundan dolayı adı geçen tepeye çarparak tüm yolcu ve mürettebatının hayatlarını kaybetmelerine sebep olmuştu.

Bu kazayı olay günü olaya şahit olan görgü tanığı  ve Türkiye’nin tek Havacılık Arkeolojisti olan Selim Özkök’ün anlatımı ile sizlerle BURADA daha önce paylaşmıştık.

Selim bey o gün kaza yerine babası ile birlikte ilk gidenler arasındaydı. Yanık kokusunu, olaya müdahale eden jandarmaları, ceset torbalarını daha dün gibi hatırladığını ifade eden Selim Özkök o gün kaza yerinden Türkiye’nin en ölümlü uçak kazası olarak tarihe geçen uçağın parçalarından bir kaçını toplayıp  muhafaza ederek günümüze kadar ulaşmasını sağladı ve uçaktan geriye kalan tek parçaları biz havacılık meraklıları ile paylaştı. ( Kendisine ayrıca teşekkür ederiz). Parçaların üzerlerinde üretim yılları, parça numaraları ve diğer bilgiler mevcut.

Bir sonraki yazımızda yine Isparta’da 17 mayıs 1979 meydana gelen amerika hava kuvvetlerine ait bir jet uçağının Isparta Yeşilköy yakınlarındaki Çalı Dağı’na düşmesini yine Selim Özkök’ün fotoğraf katkıları ile işleyeceğiz.

Selim ÖZKÖK kimdir?
1972 doğumlu Selim ÖZKÖK, aslen Veteriner hekim olmasının yanında Anaerobik biyoteknoloji ve biyogaz konusunda Türkiye’deki sayılı uzmanlardan biridir. Türkiye’ye  “havacılık arkeolojisi” deyimini sokan Özkök, çok sayıda uçak kazasına yönelik araştırmalar yaptı. 2010 yılında “Hava Arkeolojistliği”ne  bir ara vererek Türkiye’de hayvancılık alanında yeni teknolojiler geliştirdi 2017 Mayıs ayında Sanayi Bakanlığı nezdinde ödüle layık görüldü. Ayrıca çeşitli dallarda başka ödülleri de bulunan Selim Özkök aynı zamanda amatör bir pilot.
(Hava Arkeolojistliği bir meslek olmayıp uluslararası disiplinlere sahip bir hobi çalışmasıdır)
Isparta’da düşen THY uçağından geriye kalan tek parçalar. Fotoğrafların altında da o günlerde yapılan çalışmalarda çekilen bir video mevcut.

Kazadan sonra yapılan çalışmalar sırasında çekilen video:

Bu yazı 4839 kere okundu.
Etiketler:
boeing 727 haberler
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. aytatc dedi ki:

  pilot hatasıdır kaza, o gece nöbette olan emekli abimizin anlatımına göre pilot ısparta antalya karayolu ışıklarını yaklaşma ışıkları zannederek alçalışa geçmiş görevli atc’nin biz sizi göremiyoruz diyerek yaptığı tüm uyarılara rağmen alçalışına devam etmiş, yol olduğunu fark ettiği andan sonra da iş işten geçmiş maalasef.

  • Selim Özkök dedi ki:

   Anlatılanlarda yanlışlıklar var. O gün kule görevlisi ATC ile yıllar sonra tesadüfen Isparta Gölcük mesire alanında tanıştım. Uçağa bizzat iniş iznini kendisinin verdiğini belirtti. Ek olarak Isparta da askeri pistteki vor sisteminide görevli, nasılsa ek sefer yok diyerek kapatmış. Daha pek çok eksik bilgi var.

 2. Okan dedi ki:

  bizde o mevkiye yakın yerde oturuyoruz o geceyi görenler uçağın havada alev aldığını ve sonrasında çarptığını ve büyük bir patlama olduğunu söylüyorlar.. çoğu kaynakta bu bilgiye yer verilmemiş..kazadan bir gün sonraki günaydın gazetesinin başlığında da uçağın havada patlayayıp çarptığını alev alev yanarak çarptığını yazmış bende birebir gören birinden o geceye dinledim uçak yanıyormuş havada sonra çarpmış ve patlama gerçekleşmiş…

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV