Akdeniz Üzerindeki İlginç Uçak

Paylaş
 

Gün geçmiyor ki ülkemiz yakınlarında ilginç bir  hava trafiği görmeyelim. Etrafımızdaki sular ve bölgeler ısındıkça değişik görev uçaklarını da ülkemiz yakınlarında görür olduk.

Bunlardan biri de amerika hava kuvvetlerine ait daha önce bölgede sık görülmeyen uçaklardan biri olan RC-135U Combat Sent tipi uçaktı.

12 Eylül 2020 günü yunanistanın Girit adasında bulunan Souda hava üssünden kalkan 64-14849 kuyruk numaralı OXJAW56 uçuş kodlu RC-135U Combat Sent tipi uçak çeşitkli hız ve irtifalarda özellikle Kıbrıs yakınlarında, İsrail, Lübnan ve Suriye açıklarında bir görev uçuş yaptı. Görev uçuşunu yapan uçak yine Souda hava üssüne dönmek üzere yola çıktı.

RC-135U Combat Sent düşmen ülke radar sistemleri hakkında teknik isitihbarat ve bilgi toplamak için tasarlnmış bir uçaktır. Uçağın görevi süresince elde edilen bilgiler  radar uyarı alıcılarının iyileştirilmesinde, radar karıştırıcılar, tuzaklar, anti-radyasyon füzeleri ve eğitim simülatörleri geliştirilmesi için toplanır. amerika hava kuvvetlerinde bu görevi yapabilen 3 uçak bulunuyor.

Uçağın mürettebat gereksinimleri 2 pilot, 2 navigatör, 3 sistem mühendisi, 10 elektronik harp subayı ve 6 alan uzmanıdır.

lwFE8X

Bu yazı 580 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV