Anadolu Kartalı Tatbikatına Katılacak Uçaklar

Paylaş
 

Konya’da gerçekleştirilen uluslararası boyuttaki Anadolu Kartalı Tatbikatları yeniden başlıyor. Uzun süreden sonra amerika Hava Kuvvetleri uçakları Konya’ya gelecek. 17-28 Haziran tarihleri arasında yapılacak tatbikata daha önce planlandığı gibi F-35 tipi uçakların yerine F-15 tipi uçakların geleceği öğrenildi.

Anadolu Kartalı 2019 Tatbikatı’na hangi ülkeler katılacak?

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 2001 yılından beri Konya’da bulunan 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda Anadolu Kartalı Eğitim Tatbikatı düzenliyor. Bu yıl 17-28 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin ev sahipliğinde, amerika, italya, Katar, Ürdün ve Pakistan’ın katılımıyla ‘Uluslararası Anadolu Kartalı Eğitim Tatbikatı’ düzenlenecek.

Anadolu Kartalı 2019 tatbikatına hangi uçaklar katılacak?

Bu yıl düzenlenmesi planlanan tatbikata; Türk Hava Kuvvetleri 30’a yakın F-16 ve F-4, Havadan Erken Uyarı ve Kontrol uçağı (HİK), Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurları ve yerli Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile katılacak. amerika 6 adet F-15, italya AMX tipi uçakla, Ürdün 3 adet F-16, Katar 1 adet C-17 ve 1 adet C-130 nakliye uçaklarıyla, Pakistan 6 JF-17 tipi jet uçağıyla, NATO ise 1 adet E-3A tipi Awacs uçağıyla tatbikatta yerini alacak.

amerika F-35’leri Getirmeyecek.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan F-35 krizinin ardından gözler ABD’nin bu tatbikata hangi uçakla katılacağına çevrildi. ABD’nin bu tatbikata Türkiye’yi de yakından ilgilendiren 5’inci nesil F-35 savaş uçaklarıyla değil F-15’leriyle katılacağı öğrenildi.

Bu yazı 1381 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV