Antonov An-188 Detayları ve Teknik Özellikleri

Paylaş
 

Antonov An-188 Detayları ve Teknik Özellikleri neler?

Geçtiğimiz gün sizlerle BURADA Türkiye’nin Ukrayna ile birlikte uçak yapacaklarının haberini paylaşmıştık.

Peki Ukrayna ile birlikte üreteceğimiz açıklanan Antonov An-188 tipi uçağın detayları ve teknik özellikleri neler?

Ukraynalı havacılık ve savunma holfing grubu Ukroboronprom‘a bağlı olan Antonov Design Bureau şirketinden bir kaynak Antonov An-188 tipi uçağın geleceği ile açıklamalarda bulundu.

Türkiye Antalya’da düzenlenen Eurasia 2018 Airshow’da şirket ilk kez yeni AN-188 STOL (Kısa Kalkış ve İniş) askeri nakliye uçağını tanıttı. Ukrayna’nın geliştirdiği yeni askeri nakliye uçağı projesi, hem ekipman hem de uçak kullanımı açısından, tüm bileşenlerin batılılaşmasını, modern ve güvenilir teknik çözümlerin uygulanmasını ve NATO standartlarına tam uyumu içeriyor.

Antonov yetkilileri, Ukrayna’nın An-70 temelli yeni bir uçak ailesi geliştireceği yönünde bir açıklamada bulundu. Yeni aile, farklı turbofan motorlarına sahip 3 hava platformundan oluşacak.

1. platform An-188-100. Ukraynalı Ivchenko-Progress şirketi tarafından geliştirilen dört adet D-436-148FM üç şaftlı yüksek by-pass turbofan motorlarla donatılacak.

2. platform ise  An-188-110 olarak adlandırılacak. Ivchenko-Progress tarafından geliştirilen dört adet AI-28 yeni nesil motorlu varyantı olarak ailede yerini alacak.

3. Platform ise An-188-120. Bu uçak CFM International (CFMI) tarafından yapılan dört adet LEAP yüksek bypass turbofan uçak motorları ile donatılacak.

Antonov An-188 ailesindeki tüm uçaklar 600-800 metre aralığındaki  her türlü piste inip kalkma özelliğine sahip olacak. Yeni uçaklarda  en yeni uçuş navigasyonu ve haberleşme teçhizatı bulunan gelişmiş bir cam kokpiti ( glass cockpit ) olacak. An188, uçak ve motor tipine ve varyantına bağlı olarak, 12,100 m’ye kadar olan bir seyir yüksekliğine, 800 km / s hıza ve  7,700 km’ye kadar menzile sahip olacak.

50 ton taşıma kapasitesine sahip An-188’in askeri nakliye tipi uçağı her türlü askeri teçhizatı taşıyabilecek. Askeri ve inşaat ekipmanları, helikopterler, piyade savaş araçları, tank, topçu sistemleri, 300 asker, insani yükler, palet ve konteyner taşıyabilecektir.  Ayrıca An-188, 130 adet  tam donanımlı paraşütçü taşıyabilecek.

Ukrayna silahlı kuvvetleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’nin, Ukrayna’nın yeni An-188 uçağı projesine ilgilerinin olduğu daha önce zaten açıklanmıştı. Yeni ulaştırma uçağının, Fransız Airbus Askeri A400M Atlas yaskeri nakliye ve Amerikan C-130 ve C-17’ye doğrudan bir rakip olacağı belirtiliyor.

 

Bu yazı 4983 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Komik adam dedi ki:

    kasaları boşverin bu daha iyiymiş..

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV