Türkiye İle Ascension Adası Arasında İlk Kez Sefer Yapıldı

Paylaş
 

Atlas Okyanusunun güneyinde Birleşik Krallık’a bağlı ada olan Ascension Adası ile Türkiye arasında ilk kez havayolu ile sefer yapıldı.

Ascension adasında bulunan havalimanının pistinin tamirat işinin ihalesini kazanan bir Türk inşaat şirketinin personelini adaya taşıyacak olan Titan Airways şirketine ait G-POWH tescilli Boeing 757-256 tipi uçak geçtiğimiz gün İstanbul Havalimanı’na geldi.

Filosunda 1 adet Airbus A318, 2 adet Airbus A320, 6 adet Airbus A321, 2 Adet Boeing 737, 2 adet ve Boeing 757 tipi uçak bulunan ve genelde charter seferler düzenleyen şirketin uçağına ülkemiz yer hizmetleri şirketlerinden biri olan Fly Service şirketi hizmet verdi. Fley Service  şirketi CEO’su Gökhan Sarıgöl, “Bu özel uçuş ile Atlantik Okyanusu ortasından Brezilya ile Afrika kıtası arasında yer alan ada ile Türkiye arasında Boeing 757 ile uçuş gerçekleştirdik. Uçuş, İstanbul-Dakar-Ascension rotasını izleyecek” dedi.

Büyüklüğü 91 kilometre kare olan adada, Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait bir üs bulunuyor. Bu üs hem ingiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri hem de amerikan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Volkanik bir ada olan Ascension, 1800’lü yıllarda yeşillendirilerek yağmur ormanı haline getirilmişti.

 

 

 

Bu yazı 1159 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV