Asya Üretimi Jet Uçakları Kronolojisi – 1

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız ve ilgi gören Rus – Sovyet  Jet Uçakları Kronolojisi ve amerikan Jet Uçakları Kronolojisi konularının ardından sizlere bu kez Asya Üretimi Jet Uçakları Kronoloji konusuya beraberiz. Yine diğer konular gibi en en eskiden yeniye doğru gideceği ama önce isterseniz amerikan ve Rus, Amerikan ve avrupa Jet Uçakları Kronolojisi konusunu hep beraber hatırlayalım:

Rus – Sovyet  Üretimi Jet Uçakları Kronolojisi  için  TIKLAYINIZ

amerikan Jet  Uçakları Kronolojisi için TIKLAYINIZ

avrupa Jet Uçakları Kronolojisi İçin TIKLAYINIZ

Yıl 1944. II. Dünya savaşının kaderini belirleyen uçaklardı. Tüm dünya ordularına uçak katmak için çalışmalarını hızlandırmıştı. Bu ülkeler grubuna Hindistan, Pakistan, Japonya, Rusya gibi Asya ülkeleri de eklenmişti. Çoğu uçağı çeşitli örnek uçaklardan ya da ortaklık sonucunda geliştirip ordu bünyelerine katacaklardı. Asya’da ilk jet uçağı Japonya’da  Nakajima J9Y Kikka / Kitsuka (Orange Blossom) ile görülmüştü. Uçak almanların Messerchmitt Me-262 tipi uçağından geliştirilmişti.  Prototip olarak  1 adet üretildi.

Yıl 1945. Japonlar orduyu güçlendirmek için uçak arayışlarına devam ediyorlardı.  Japonlar almanların uçak teknolojisini yakından takip ediyorlardı. Bu kez Messerchmitt Me-163 Komet tipi uçağı baz alarak Mitsubishi J8M (Shusui) tipi uçağı geliştirdiler. 36 adet üretildi.

Yıl 1945. Toplamda 855 adet üretilen Yokosuka MXY7-K1 Ohka (Cherry Blossom) turbojet motorlu uçak savaş gemilerine saldırı, özellikle intihar saldırıları için kullanıldı.

Yıl 1956. Çinliler ufaktan ufaktan sahneye çıkmaya başladılar. Hemde Sovyet uçaklarından esinlenerek. Neredeyse 200 adet üretim sayısına ulaşan Shenyang (AVIC) J-5 (Fresco) tipi uçak Rusların Mikoyan Gurevich üretimi MIG-17 den geliştirildi.

Yıl 1959. Çinliler bu işi sevmişlerdi. Yine bir Sovyet uçağı olan Tupolev Tu-16 tipi uçaktan geliştirilen 175 adet üretilen Xian H-6 tipi uçağı piyasaya sürdüler.

Yıl 1961. Çin yarıştan kopmak istemiyordu. En yakın rakibi Japonya’dan ses çıkmazken Çinliler kopyalamaya devam ediyordu. Yine bir Sovyet uçağı olan Mikoyan Gurevich üretimi Mig-19 tipi uçaktan geliştirilen ve 3000 adetten fazla üretilen Shenyang (AVIC) J-6 / F-6 (Farmer) tipi uçağı piyasaya sürdüler.

9 yıllın sessizliğin ardından yine Çinliler yine kopya bir uçakla piyasadaydı. Yine Sovyet Mikoyan Gurevich üretimi Mig-19 Farmer tipi uçaktan geliştirilen toplamda 1300 adet üretilen Nanchang Q-5 (Fantan) tipi uçağı piyasaya sürdüler.

Yıl 1975. Sıra Japonlardaydı. Japonlar toplamda 90 adet üretilen Mitsubishi T-2 tipi uçakla sahnedeydiler.

Yıl 1975. Çinliler Rus uçaklarını kopyalamaya devam ediyorlardı. Bu kez Sovyetlerin Mikoyan Gurevich Mig-21 tipi uçaığnı kopyalamışlar ve ismini Nanchang J-12 (Jianjiji-12) koymuşlardı ancak proje 9 uçak üretildikten sonra iptal edildi.

Yıl 1977. Japonya ve Çinden sonda şimdi de sahneye Hintliler çıktı. ingilterenin de yardımları ile British Follan Gnat tipi uçaktan geliştirdikleri toplamda 89 adet üretilen HAL Ajeet (Invincible) tipi uçakla bizde bu yarışta varız dediler.

Devamı 2. Bölümde.

2. Bölüm için TIKLAYINIZ

Bu yazı 1361 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV