Asya Üretimi Jet Uçakları Kronolojisi – 2

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız ve ilgi gören Rus – Sovyet  Jet Uçakları Kronolojisi ve amerikan Jet Uçakları Kronolojisi konularının ardından sizlere bu kez Asya Üretimi Jet Uçakları Kronoloji konusuya beraberiz. Yine diğer konular gibi en en eskiden yeniye doğru gideceği ama önce isterseniz amerikan ve Rus, Amerikan ve avrupa Jet Uçakları Kronolojisi konusunu hep beraber hatırlayalım:

Asya Üretimi Jet Uçakları Kronolojisi 1. bölüm için TIKLAYINIZ

Rus – Sovyet  Üretimi Jet Uçakları Kronolojisi  için  TIKLAYINIZ

amerikan Jet  Uçakları Kronolojisi için TIKLAYINIZ

avrupa Jet Uçakları Kronolojisi İçin TIKLAYINIZ

Yıl 1978. Japonya kendi üretimi olan Mitsubishi F-1 ile piyasaya girmişti. Mitsubishi F-1, Mitsubishi Heavy Industries ile Fuji Heavy Industries tarafından ortak geliştirilen avcı uçağıdır.

Yıl 1980. Çin bu sektörde olduğunu Chengdu J-7  tipi uçağı piyasaya sürerek varlığını belli etmişti. Chengdu J-7, Sovyet MiG-21’in Çin yapımı lisanslı modeli olan avcı uçağıdır.

Aynı yıl içinde  Çin Shengyang J-8 tipi uçağı da üreterek savaş uçağı üretiminde yerini perçinlemek istiyordu. Shenyang J-8, Çin yapımı bir avcı önleme uçağıdır. Uçak, Sovyet MiG-21 üzerinden geliştirilmiştir

Yıl 1984. Tayvan AIDC AT-3 Tz-Chiang tipi uçakla ilk kez sahnedeydi. 1980 yılında ürettiği uçak 1984 yılında kullanılmaya başlandı ve Çin Hava Kuvvetleri için üretildi.

1984 yılından sonra 4 yıl hiç bir ülke birşey üretmedi. 1988 yılında yine Japonya sahne aldı ve Kawasaki T-4 tipi uçağı üretti. Kawasaki T-4, Kawasaki Heavy Industries tarafından üretilen Japon yapımı bir orta seviye jet eğitim uçağıdır. Uçak, ilk uçuşunu 29 Temmuz 1985 tarihinde gerçekleştirdi ve 1988 yılında Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri’nin hizmetine girdi

3 Yıllık aradan sonra bu kez Kore sahneye çıktı. 1991 yılında KF-16 tipi uçağı üreterek bende bu savaşta varım dedi. Korean Aerospace Industries (KAI) tarafından amerikan lisansı altında üretildi.

1 yıl sonrası. Yıl 1992. Asya’da uçak üretimi gün geçtikçe önemli bir öenem sahip oluyordu. Çin bu kez Xian JH-7 (Flounder) ile sahnedeydi. Xian JH-7, Çin yapımı bir avcı bombardıman uçağıdır. İlk uçuşunu 14 Aralık 1988 tarihinde gerçekleştirmiş olup 1992 yılında hizmete girmiştir

Yıl 1994. AIDC F-CK-1 (Ching-Kuo), bir Tayvanlı çok rollü jet avcı uçağıdır. Uçak adını Çin Cumhuriyeti’nin eski devlet başkanı olan Chiang Ching-kuo’dan almaktadır. İlk uçuşunu 1989 yılında gerçekleştirmiş olup Ocak 1994’te Çin Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi ve 1997 yılında hizmete girdi.

Aynı yıl içinde Çin – Pakistan üretimi bir uçak daha ortaya çıktı. Hongdu JL-8 iki kişilik basit eğitim ve hafif saldırı uçağı olarak Pakistan ve Çin arasında ortak çalşma sonucu yapılmıştır. Uçağın üstlenicisi Hongdu Aviation Industry Corporation’dır. K-8 Karokorum ihraç da edilmektedir

Yıl 1998. Çin yeniden Shengyang ile sahnedeydi. Bu kez Shenghang (AVIC ) J-11(Flanker B+) ile sahnedeydi. Shenyang J-11, Çin yapımı bir hava üstünlüğü avcı uçağıdır. Uçak, Sukhoi Su-27 üzerinden geliştirilmiştir.

Devamı 3. bölümde

Bu yazı 972 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV