Atatürk Havalimanı Karantina Merkezi Olur mu?

Paylaş
 

Atatürk Havalimanı Karantina Merkezi Olur mu?

Kapandığından beri Atatürk Havalimanı bir çok kez gündeme gelmişti. Pistlerinin varlığı ile olası bir depremde toplanma barınma ve lojistik merkezi olarak kullanılabileceği bir çok kez medya kanallarında tartışıldı.

Atatürk Havalimanı konumu itibarı yine gündeme gelebilir.

Henüz ülkemizde yeni görünmeye başlayan ve hemen hemen tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse ülkemiz mercileri de bir bir sıkı önlemler almaya başladı. Yurtdışından gelen yolcuların çoğu karantinaya alınırken 14 Mart 2020 günü gecesi Suudi Arabistan’dan dönen umre yolcuları ani bir karar ile boşaltılan öğrenci yurtlarına karantinaya alındı. Önlemler ne kadar başarılı olur bilinmez ama İstanbul Atatürk Havalimanı bu konuda bir işe yarayabilirdi hatta yarayabilir.

Ankara’da koronavirüse karşı donatılan hastaneler dışında ülkemizin bir çok bölgesinde de hataneler olası salgına karşı donatıldı.

Ülkemize geleceği bilinen koronavirüs salgınına önlem olarak İstanbul Atatürk Havalimanı karantina bölgesi olabilir miydi? Pistlerinin ve binalarının kullanılırlığı ile bu iş için tam biçilmiş kaftan olsa bile konumu itibarı ile İstanbul’un merkezinde olması belki virüsün yayılmasına dahada yardım edecekti. Her ne kadar karantina bölgesi olarak uçakların inişine inişinde sonra karantinaya alınacak yolcuların lojistiğine yarasa da diğer taraftan baktığımızda İstanbul’un merkezinde olması karantina bölgesi olarak seçilecek Atatürk Havalimanı’ndan en küçük sızma olması durumunda tüm İstanbul’u tehlikeye atması sözkonusu olacaktır. Bu da ihtimallerden biri.

Şimdilik karantina bölgeleri Ankara ve Konya olarak açıklandı. Ancak sorunun büyümesi ve İstanbul’a sıçraması durumunda alternatif olarak İstanbul Atatürk Havalimanı kullanılabilir. Hatta şimdiden hazırlanması bile düşünülebilir.

Tabiki yazdıklarımız fikirden ibaret. Yöneticilerimiz bu konuyu bizlerde önce düşünmüşlerdir ama bizler bilinçli vatandaşlar olarak vatandaşlık görevimizi yerine getirip fikrimizi iletmek istedik.

Bu yazı 885 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV