Atatürk’te Yapılamayan İniş Kalkışlar İstanbul’da Yapılabiliyor

Paylaş
 

Hava trafiğinin yoğunluğunda trafiği rahatlatmak adına dünyadaki bazı büyük havalimanlarında uçakların paralel kalkış ve inişlerine standrtlar ve emniyet kuralları çerçevesinde izin verilmekte. Ancak bahsettiğimiz paralel kalkış ve paralel inişlerin de kendi içinde belli başlı kuralları olmakta. Belli başlı kurallarından biri iki pist merkezinin birbirlerinden standartlar dahilinde belirlenen bir uzaklğa sahip olması gerekiyor. Ve paralel kalkış yapacak uçakların kalkıştan sonra yada iniş sırasında pas geçmeleri durumunda dönecekleri yönün aynı olmaması gibi. Teknik  olarak daha çok kuralı vardır mutlaka ama bu günlük konumuz daha önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yapılamayan paralel iniş ve kalkışların artık İstanbul Havalimanı’nda yapılabilmesi.

5813

Atatürk Havalimanı’ndan paralel kalkış yapılamamasının en büyük sebeplerinden biri yukarıda da bahsettiğimiz üzere yan yana bulunan 17-35 pistlerinin merkezlerinin birbirine çok yakın olmasıydı. Yeni yapılan havalimanında bu göz önünde ulundurularak uluslararası standartlarda yapıldığı için paralel iniş ve kalkışlar rahatlıkla ve mniyetle yapılmakta ilerleyen günlerde trafiğin yoğunluğuna göre daha çok yapılacaktır.

Ülkemizde paralel iniş ve kalkışın kolaylıkla yapıldığı tek havalimanı 3 pisti bulunan Antalya Havalimanı’ydı. Antalya Havalimanı’nda sık görmesek te arada sırada paralel iniş ve kalkış yapılmaktaydı.

Açılmasının ardından yaklaşık 1 gün geçen İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen paralel iniş ve kalkışların flightradar24 sitesindeki verileri:

 

Bu yazı 1133 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV