Atlantik Kıyısında Orphelia Alarmı. Tam 9 Uçak…

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Bir kaç gün önceden duyurulan, İngiltere ve İrlanda’nın Atlantik kıyılarını etkileyeceği belirtilen Orphelia kasırgası ( tam kasırga da değil siklon şeklinde seyri olan sistem) bu gün etkisini gösterdi ve havayolunda aksamalara hatta İrlanda’da Cork, Shannon  gibi önemli merkez havalimanlarının seferlerinin iptallerine bazılarınında süreli kapatıldığı bilgileri paylaşıldı.

İngiltere havasahasında da bu gün bir çok acil durum yaşandı. Sabah saatlerinden itibaren akşam saatlerine değin irili ufaklı toplam 9 uçak çeşitli nedenlerden dolayı İngiltere havasahasında squawk 7700 olan acil durum kodu bildirdi. Bunlar kayıtlara geçenler. Kayıtlara geçmeyenler varmıdır bilinmez.

İlk olarak sabah Easyjet şirketine ait U27159/EZY19HG  sefer sayılı Liverpool – Zakynthos seferini yapan G-EZOR tescilli Airbus 320-214 tipi uçağın pilotları kalkışının hemen ardından acil durum bildirerek geri döndü ve acil iniş gerçekleştirdi. Geri dönüşün sebebi kokpitte duman olarak açıklandı.

İkinci acil durum T31762/EZE1762 sefer sayılı Bristol – Chester seferini yapan G-MAJC tescilli BAe Jetstream 41 tipi uçağın ilotları tarafından verildi. Uçak güvenli bir şekilde inişini yaptı ancak acil durum sebebi belirtilmedi.

Üçüncü acil durum bildiren EZY9007 sefer sayılı Londra – Liverpool seferini yapan G-EZAN tescilli Airbus 319-11 tipi uçağın pilotlarıydı. Uçak Liverpool’a güvenli bir iniş gerçekleştrdi ve acil iniş sebebi açıklanmadı.

Dördüncü acil durum bildiren Flybe şirketine ait BE3127/BEE975GE sefer sayılı Manchester – Paris seferini yapan G-FBJD tescilli Embraer ERJ-175STD tipi uçağın pilotlarıydı. Uçak güvenli bir şekilde inişini yaptı ve acil iniş sebebi açıklanmadı.

Beşinci acil durum bildiren Easyjet şirketine ait U21918/EZY86RL sefer sayılı Alicante – Manchester seferini yapan G-EZOB tescilli Airbus 320-214 tipi uçağın pilotlarıydı. Uçak Manchester’e güvenli bir  şekilde inişini yaparken acil inişin sebebi açıklanmadı.

Altıncı acil durum bildiren U21841/EZY16CR sefer sayılı Manchester – Hamburg seferini yapan G-EZFA tescilli Airbus 319-11 tipi uçağın pilotlarıydı. Uçak geri dönüşün ardından güvenli bir şekilde inişini yaptı. Acil iniş sebebi açıklanmadı.

Yedinci acil durum bildiren Virgin Atlantic havayolu şirketine ait VS15N sefer sayılı Londra – Orlando seferini yapan G-VROM tescilli Boeing 747-443 tipi uçağın pilotlarıydı. Uçak geri dönüp güvenli bir şekilde inişini yaptı. Geri dönüş ve acil iniş sebbi kabinde duman olarak açıklandı.

Sekizinci acil durum bildiren Flybe şirketine ait BE1040/BEE6AB  sefer sayılı Aberdeen – Manchester seferini yapan G-ECOC tescilli Bombardier Dash 8 Q400 tipi uçağın pilotlarıydı. Uçak güvenli bir şekilde inişini yaptı. Ancak acil iniş sebebi açıklanmadı.

Dokuzuncu acil durum bildiren British Airways şirketine ait BA232/BAW232 sefer sayılı Moskova Londra seferini yapan G-VIIG tescilli Boeing 777-236(ER) tipi uçağın pilotlarıydı. Uçak havada bir süre turladıktan sonra güvenli bir şekilde inişini yaptı. Ancak acil inişin sebebi açıklanmadı.

 

Bu yazı 972 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV