BAE’nin İlk Saab GlobalEye AEW&C Uçağı Tanıtıldı

Paylaş
 

BAE Hava Kuvvetleri ‘nin ilk GlobalEye AEW&C uçağı, Linköping ‘de basına resmen tanıtıldı. BAE  Bombariderjet 6000 tabanlı gövdesini içeren üç tane sipariş vereceğin açıklamış, İlk ikisi için sipariş 2015 yılında Dubai Havacılık ilan edildi ve üçüncüsü geçen yıl IDEX  fuarında açıklamıştı. Saab tarafından ‘ swing-role survelliance ‘ platformu olarak tanımlanan GlobalEye, 11 saatin üzerinde havada kalma süresi -mürettebat konforu ve genel performans ve gövde olarak “özel misyon özellikleri için ideal özelliklere sahip.

Ancak bu uçak Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk AEW&C  platformu değil. Daha önceden geçici çözüm olarak iki adet İsviçre Hava Kuvvetlerine ait Erieye radarlı Saab 340AEW&C tipi  ( Swedish Air Force Saab 340AEW&C (S 100B Argus) uçağı 2010 ve 2011 yıllarında teslim almıştı. Yeni uçakla birlikte Erieye radarı da değişecek. Erieye ER (Extended Range) özelliği kazanacak ve bazı açıklanmayan sensör ve sistemler Abu Dabi Tawazun sanayi parkında monte edilecek.

GlobalEye, İki pilot haricinde  dört koltuklu bir dinlenme alanı ve  beş operatör iş istasyonu içeriyor. Ayrıca , Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına göre, maksimum dokuza operatöre kadar esnek olması amaçlanmış.

Erieye er ana sensörüne ek olarak, ‘ Balance Beam ‘ fuarında görüntülenen uçağının, gövdesinin altında tarafından imal edilen ACAR Seaspray 7500e X-Band deniz arama radarı ve bir adet FLIR ( Star SAFIRE electro-optical sensor turret) bulunmakta.

NATO, AWACS nezdinde  GlobalEye potansiyeli açısından, Erieye sisteminin  Yunanistan Hava Kuvvetleri tarafından başarılı bir şekilde çalıştırıldığının altını çiziyor. HAF ( Hellenic Air Force ) radar sistemini EMB-145H platformunda, 2004 yılından beri kullanmakta.

 

Bu yazı 1156 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV