Boeing 787 Dreamliner’in ETOPS Süresi Kısalıyor (mu)?

Paylaş
 

330 dakika olan Boeing’in ETOPS süresi kısalıyor mu?

Boeing 787’lerde bulunan Trent 1000 tipi motorlar yüzünden ETOPS sürelerinin kısalabileceği belirtildi. Rolls Royce Trent 1000 sersimi motorlarda yaşanan sorunlar yüzünden FAA ( ABD Federal Havacılık İdaresi )’nin Boeing 787 tipi uçaklara ETOPS kısıtlaması getirmesi bekleniyor.

ETOPS Ne anlama geliyor? TIKLAYINIZ

Motor üreticisi Rolls Royce tarafından Cuma günü yapılan açıklama, 380 adet  motorun,  düşünülenden daha kötü olan dayanıklılık konularını ele almak için ek denetimlere ihtiyaç duyduğu yönündeydi. Motor sorunlarının ilk olarak 2016 yılında Japon havayolu şirketi ANA ( All Nippon Airways ) ile başladığı ve Air New Zealand şirketinin uçakları ile halen devam etmekte olduğu belirtildi. Şirket havayolu şirketlerinin yaşayabileceği aksilikleri gözönünde bulundurup sorunlara yardımcı olmak amacı ile ekipler görevlendirdiğini açıkladı.

Boeing çoğu yeni ürettiği Boeing 787 Dreamliner tipi uçaklarını General Electric türbini kullanan Trent 1000 TEN motorları il e donatıyor.  Ek denetlemeler ile etkilenen motorların incelenmesi yine de operatörlerin başını ağrıtacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Henüz kesin olmayan bilgilere göre Boeing 787 tipi uçakların 330 dakika olan ETOPS süreleri bu kıstlama ile 140 dakikaya düşmesi bekleniyor. Buda Trans Pasifik rotalarından giden uçakların Alaska sahillerine yakın gitmesine ve bunun da maliyetleri arttıracağı tahmin ediliyor.

Rolls-Royce CEO’su Warren East’e göre, yaklaşık 200 motor önümüzdeki haftalarda bakım gerektirecek. Ayrıca East, 787 motorundaki bu problemlerin sıradaki teslimatları etkilmeyeceğini de ekledi..

Öte yandan Air France’ın filosundaki dokuz motorun 14 Nisan tarihli açıklamasına göre etkilendiği belirtildi..

 

Bu yazı 1181 kere okundu.
Etiketler:
boeing 787 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV