Bu Uçağı Tanıdınız mı?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

60’lı yılların sonlarında pervaneli yolcu uçaklarından jet motorlu yolcu uçaklarına geçiş yapan ve yeni bir çağın başlangıcına yol açan bu uçağı tanıdınız mı?

Uçak, Türk Hava Yolları’nın ve Türkiye’nin o zamanlardaki havacılık  tarihinde yepyeni bir sayfa açan Türk Hava Yolları’nın ilk jet motorlu yolcu uçağı olan TC-JAA tescilli McDonnell Douglas DC-9 tipi uçak…

Uçak bir süre Continental havayolu şirketinde çalıştıktan sonra üreticisi olan Mc Donnell Douglas şirketinden Türk Hava Yolları tarafından  aylık 15.000 dolar gibi bir fiyata kiralanarak Türkiyede bir çağın başlangıcı olmuştu. Uçak Türk Hava Yolları renklerine boyandı ve ismi TOPKAPI oldu. Uçak Türkiyedeki görevi bittikten sonra Aero Mexico, İnter gibi şirketlerde çalıştıktan sonra her kullanım ömrü dolan uçak gibi hurdaya ayrıldı. Boynu bükük bir şekilde yıllarca kenarda bekledi. Buraya kadar her şey normal çünkü uçak her uçak gibi aynı kaderi yaşadı.

Ancak bundan sonrakiler Türk havacılığı için biraz vurdum duymazlığın sembolü gibi. İçinde çok değerli arkadaşım olan Bilal Sarı gibi havacılık tutkunu bir kaç gönüllü uçağın peşine düştüler ve izini sürmeye başladılar. Uçağın çalıştığı şirketleri tespit ettikten sonra uçağın akıbetini araştırmaya başladılar. İlk olarak uçağın Türk Hava Yolları’ndan sonra  Aero Mexico  şirketinde XA-DEV tescili ile çalıştığını tespit ettiler. Uçağın burnundaki yazı bile halen okunmaktaydı.

Havacılık tutkunları Türk Havacılığında bir çığır açan bu uçağı müzelerinde görmek istiyorlardı. Nede olsa uçağın bir özelliği vardı. Uçak ülkem insanını ilk olarak jet çağıyla tamıştıran uçaktı. Ancak o kadar yazılıp çizilmesine rağmen değişen hiç bir şey olmadı. Uçak tel parçaydı ama onu oradan gidip almak teşımak ve ülkemize getirilip restore edilip müzede sergilenmesi için hiç bir girişim yapılmadı. Gönül isterdi yetkililerin bu yazılan çizilenleri görmeleri ve gerekli girişimleir yapıp bu uçağı müzemie  kazandırmalarını görmek.. Peki uçak sonra ne oldu?

Uçak 1993 yılında Intercontinental de Aviación isimli şirketin adı altında çalışırken faaliyetlerine son verilip el konulduktan sonra  Kolombiya Bogota’daki El Dorado havalimanı’nda boynu bükük olarak beklerken.

 

Yıl 2005’tü ve halen zaman vardı. Ta ki 2015 yılına kadar. 2015 yılında bir girişimci alıp o uçağı Kolombiya  St Louis’te bulunan küçük bir kasaba olan Cerro de Oro’da kafe lokanta haline  getirene kadar..

İşte o uçak şimdi müzemizde olması gerekirken bakın nerede…

Bu yazı 2212 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

5 adet yorum var.

 1. cezer dedi ki:

  Ucak Cerro De Oro, Caldas, Colombia’da, Arjantinde degil. Google Earth’den Lat 5.054851 Lon -75.473033 de gorebilirsiniz.

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Yanlışı düzelttiğiniz için çok teşekkür ederiz.

   • cezer dedi ki:

    Benin hayatimda bindigim ilk ucakti saniyorum: Esenboga/Ankara-Cigli/Izmir. Ucagin yerini buldugunuz icin ben tesekkur ederim.

 2. Eren Ülke dedi ki:

  Bu uçağın ilk uçuşunu, amerikada test uçuşlarını yapan ve ülkemize getiren pilot benim dedem Ziya Kayahan’dır. Elimde bu olaya ait 1965 gazete haberleri bulunmaktadır. Kendisi uçak alım komisyonunun başıydı o yıllarda ve DC-9′ ların koltuk döşemelerine kadar son sözü kendisi söylerdi.

  (Burak kaptanım selamlar…)

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV