Burun Üzeri İnen Suudi Arabistan ( Onur Air ) Olayı Detayları

Paylaş
 

Dün gece ( 21 Mayıs 2018 ) Medine –  Dhaka seferini yaparken hidrolik arızası yapan Saudia Arabian Airlines şirketi adına operasyon yapan Türk Hava Yolau şirketi Onur air’e ait TC-OCH tescilli Airbus A330-243 tipi uçak pilotların ve kabin ekbinin soğukkanlı yönetimi ile sorunsuz bir şekilde burun üzerine inmiş ve kimsenin burnu kanamadan olası bir facia önlenmiş ve haberini sizlerle BURADA paylaşmıştık.

Olayın detayları belli olmaya başladı.

Uçak kalkışı ile birlikte başta da belirtildiği üzere hidrolik problemi yaşamış pilotlar olay üzerine havada turlamaya başlamışlardı. Hem soruınu çözmek hemde yakıtı azaltmak için atılan bir kaç turun ardından pilotlar Cidde’ye teknik iniş yapmaya karar verdiler. Alçalıp turlamasına devam eden pilotlar daha sonra Cidde’ye iniş yapmadan önce hava trafik kontrol kulesi ile görsel temas kurup iniş takımlarının açılıp açılmadığını kontrol ettirdiler. Ana iniş takımlarının açıldığı ancak burun iniş takımı açılmadığı görülen uçağın pilotları Cidde’ye acil iniş yapmak için hazırlık yapmaya başladılar. Kabi ekibi de aldıkları eğitim üzerine yolcuları acil iniş hazırladı. Yapılan burun iniş takımı olmadan inişin ardından kıvılcımlar saçarak pistte ilerleyen uçağı Türk Kaptan Pilot Ümit Atlatırlar büyük bir ustalık ve soğukkanlıkla pistte tutmayı başardı. Pistin üzerinde duran uçaktan kabin ekibi yolcuları acil durum prosedürüne göre slide adı verilen şişme botları açarak tahliye etti. Uçakta 10 personel 141 yolcu toplam 151 kişi bulunuyordu. Olayda ölen yada yaralanan olmadı.

Uçağın kıvılcımlar saçarak inişini videosu:

 

Türk havayolu şirketi olan Onur Air’in toplam 10 adet Airbus 330 tipi uçağı bulunuyor. Uçaklardan 6 adeti Suudi Arabistan Havayolu şirketi Saudia Arabian Airlines’te kiralık olarak çalışıyor. TC-OCH tescilli 16.5 yaşındaki uçak yıllarca Emirates  Havayolu şirketinde çalıştıktan sonra 2016 yılında Onur Air filosuna katıldı.

Olayın ardından Onur Havayolları Genel Müdürü Teoman Tosun bir açıklama yaptı:

“Uçağımız, sebebi henüz bilinmeyen bir nedenle yaşadığı hidrolik arıza sonrasında Cidde meydanına gerçekleştirdiği acil iniş sonrasında 141 yolcu ve 10 mürettebat uçaktan başarıyla tahliye edilmişlerdir. Uçağımızın Kaptanı Ümit Atlatırlar ve ekibinin soğukkanlılığı sayesinde kimse yaralanmamıştır. Arızanın dış etkenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı yetkililer tarafından yapılacak detaylı incelemeler sonrasında açıklığa kavuşturulacaktır.

Göklerdeyiz.net internet sitesi ve Havacılık Meraklıları facebook grubu takipçileri adına Onur Air’e kokpit ve kabin ekibine, yolculara geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha iletiyoruz.

Bu yazı 1717 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV