Çarpışan THY İle Asiana Uçaklarına Ne Olacak? Son Durum Ne?

Paylaş
 

Geçtiğimiz 13 Mayıs 2018 günü İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Türk Hava Yolları’na ait bir Airbus 321 tipiuçak ile Asiana Airlines şirketine ait Airbus 330 tipiuçak çarpışmış, çarpışma sonucu THY uçağının kuyruğu kopmuştu. Asiana uçağı daolayda hasar almış ve haberini sizlerle BURADA paylaşmıştık.

Peki bundan sonra uçaklara ne olacak? Uçaklara ne gibi işlemler uygulanacak? Uçaklar tekrar uçabilecekmi? Yoksa hurdayamı ayrılacak?

Aldığımız bilgilere göre Türk Hava Yolları’nın  uçağı eski MNG havayollarının hangarının olduğu bölgede, bakım ve onarımiçin onarım için bekliyor.

Asiana Airbus 330’nun ise de-icing yapılan bölgede olduğu belirtildi.

Uçakların üreticisi olan Airbus şirketinden olayı incelemek ve neyapılacağına karar vermek üzere iki ayrı ekibin geldiği belirtildi.. Ekibin biri  THY uçağınıincelerken diğer ekip Asiana’yı inceliyor. Kesin hasarın belirlenebilmesi  için her iki uçakta da x-ray incelemesinin kesin yapılacağı gelen bilgiler arasında. X-ray uygulamasının önemi çarpma neticesinde oluşan hasarın, sadece o bölgede mi kaldığı yoksa gizli hasar şeklinde (Hidden Damage) uçağın asıl yapısal bağlantılarına kadar sıçrayıp sıçramadığı belirleyici özelliğe sahip olduğu için öneli bir uygulama..

Türk Hava Yolları  uçağı için aldığımız bilgilere göre ise  dikey ve yatay stablizenin komple değişeceği yönünde. Alınan darbe neticesinde yapısal bağlantılarda, hasar oluşup oluşmadığı, yine daha önce de bahsettiğimiz üzere x-ray kontrolünden sonra belli olacaktır. Rib ve spar adı verilen kanatlrın yapısal önemli parçalarında meydana gelen olası bir hasar durumunda, uçağın kal edilip edilmeyeceği veya tamir edilerek sefere verilebileceği, uçak kiralıksa kiracış irket ile , uçak THY’nin öz malı ise THY yönetimi ve ilgili sigorta şirketleri ile birlikte karar verilecektir.

Yaşanankazada Asiana’nın A330 tipiuçağında ise slat, winglet ve outer tankın adı verilen parçaların değişimine karar verildiği belirtildi. Ayrıca bu uçakta kanat iç yapısında olan riblerde de hasarın olduğu gelen bilgiler arasında.

wing rib ile ilgili görsel sonucu

Bu yazı 1531 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV