Cengiz Topel Anıtına Yeni Uçak

Paylaş
 

Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel anısına, Cengizköy’de bulunan Cengiz Topel anıtına F-100 savaş uçağı monte edildi. FW-766 Kuyruk numaralı F-100 tipi uçak orijinal renklerine boyandı ve Cengiz Topel Anıtındaki yerini aldı.

Kıbrıs Türk Mücadele tarihinde  önemli bir yeri olan ve Kıbrıs Türkünü korumaya çalışırken işkence görerek öldürülen Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’in Cengizköy’deki anıtı yeniden düzenleniyor.

8 Ağustos 1964 tarihinde, Erenköy çarpışmalarında F 100 savaş uçağı ile yer alan ve Cengizköy bölgesinde, şehit düştüğü alanda, yıllardır en çok ziyaret edilen tarihi yerler arasında yer alan Cengiz Topel Anıtı, zaman zaman ihmal edildiği gerekçesi ile eleştiri konusu oluyordu. Son dönemlerde, bakımı yapılmayan ve yer yer dökülen anıt, son dönemlerde yeniden elden geçiriliyor. TMT Mücahitler Derneğinin girişimi ile Cengiz Topel’in F 100 savaş uçağının aynisi olan ve Bursa’da askeri havaalanında bulunan bir uçak Eskişehir’e götürülerek gerekli bakımı yapıldı. Parçalar halinde geçtiğimiz hafta Cengiz Topel’in Cengizköy’deki anıtına getirilerek parçaları gövdeye takılarak son şeklini aldı ve Eskişehir’den gelen teknik ekip uçağı alanda yeni yapılan kaide’nin üzerine monte ettiler. Eskişehir teknik ekibi uçağı monte ettikten sonra, bölgeyi ziyaret eden ve bilgi alan Lefke Kaymakamı Sadi Güneş ile de bir hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Kaide üzerine monte edilen uçağın resmi açılışı çevre düzenlemesi de yapılarak 15 Temmuz- 8 Ağustos tarihleri arasında tespit edilen bir günde yapılacağı öğrenildi.

Cengiz Topel anıtına monte edilen F 100 uçağı hem Cengiz Topel anıtına ayrı bir güzellik ve maneviyat katarken, bölgeye gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin bölgeye katkı yapacağı gözlemlenmektedir. Uçağın monte edilişine başlandığı günden itibaren Cengiz Topel anıtına yoğun ilgi olmakta ve insanlar anıta gelerek anı fotoğrafları çekmektedirler. Uçağı ziyarete gelen vatandaşlar uçağın anıta monte edilmesini memnuniyetle karşıladılar.

Kaynak: Haberatör Kıbrıs

Bu yazı 1347 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-100 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV