Çin’in Dev Amfibik Uçağı Denizden İlk Uçuşunu Yaptı

Paylaş
 

Çin’in Dev Amfibik Uçağı Denizden İlk Uçuşunu Yaptı.

Çin’in geliştirdiği AG600 tipi , dünyanın en büyük amfibi uçağı, denizden ilk uçuşunda başarılı oldu.

Uzun menzilli ve uzun mesafeli taşıma kapasitesi ile AG600,  zorlu hava ve çevre koşullarında çalışmak üzere tasarlanmıştır.

26 Temmuz 2020 günü – Çin’in yerli olarak geliştirilen AG600 büyük amfibi uçağı, Shandong Eyaletinde bulunan, Qingdao’da deniz üzerinden ilk kalkışınıyaparak başarılı bir uçuş gerçekleştirdi.

Çin hükümetine ait uçak üreticisi Aviation Industry Corporation (AVIC), uçağın Qingdao’dan denizden kalktığını ve yaklaşık 31 dakika boyunca uçtuktan sonra test uçuşunu tamamladığını açıkladı.

AVIC, denizden başarılı ilk uçuşun 2017 yılında ilk uçuşunu ve 2018’de gölden kalkışını takiben bu büyük amfibi uçağın geliştirilmesinde önemli bir adım olduğunu söyledi.

ÖZEL GÖREVLER

Başarılı ilk uçuş, uçağın deniz üzerindeki test uçuşlarının ve amfibi bir uçak olarak performansının doğrulanması aşağıdaki aşamalarından geçmesine yol açtı.

AG600, Y-20 kargo uçağı ve Comac C919 tek koridorlu yolcu uçağı ile birlikte, Çin’in bağımsız olarak geliştirilen “büyük uçak ailesi” projesinin bir parçasıdır.

Yapılan açıklamada AG600’ün, Çin’in acil kurtarma amaçlı önemli bir havacılık ekipmanı olarak görev yapacağı belirtildi.

Uzun menzilli ve uzun mesafeli taşıma kapasitesi ile AG600, yangın sahası ve su kaynağı arasında verimli bir şekilde servis yapabilme, her seferinde 12 tona kadar su taşıyabilme ve 4.000 metrekarelik bir alana su bırakabilme özelliğine sahip olacak.

AG600, zorlu hava ve çevre koşullarında çalışmak üzere tasarlanmıştır. Kurtarma görevlerinde, su ve deniz kurtarma misyonları için düşük irtifa su yüzeyinde arama ve su üzerinde duruş yapabilir. Uçak her görevde en fazla 50 kişiyi kurtarabilir. AVIC’e göre, yangın söndürme ve su kurtarmadaki rollerin yanı sıra, AG600 uçağı müşterilerin özel görev gereksinimlerini karşılamak için daha fazla rol üstlenebilir veya donatılabilir. AVIC, AG600 projesinin daha da geliştirilmesini çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi. Çinli uçak üreticisi, geliştirme ekibinin 2023 yılına kadar tamamlanması beklenen AG600 uçağının yangın söndürme tipine odaklanacağını söyledi.


Bu yazı 375 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV