“Deli Mayk”‘ın Son Hali

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde Türk Hava Yolları filosunda kalan 4 adet Airbus A340-300 tipi uçaktan en önemli olanı kendine özgü bir ruhu olan tescili ile özdeşleşmiş ” Deli Mike” “Deli Mayk” lakaplı TC-JDM tescilli Airbus A340-311 tipi uçağın filodan ayrılacağı haberleri paylaşılmıştı. Ancak uçağın emekliye ne zaman ayrılacağı hakkında açıklama yapılmamıştı. Uçağın henüz emekliye ayrılacağı da kesinlik kazanmış durumda değil. Ancak uçağın bundan sonra ne olacağı hakkında çeşitli söylentiler dolaşmakta. Bir yandan uçağın hurdaya ayrılacağı ve parçalanacağı konuşulurken diğer yandan kullanılmak üzere başka havayolu şirketlerine satılması da sözkonusu. Yıllar önce filodan ayrılan Airbus A310 tipi uçakların satılması örneğindeki gibi.

Her ne olursa olsun uçağın filodan ayrılması Türk Hava Yolları’nda bir dönemin sona ermesi demek. ( Kiralık Boeing 747 kargo uçakları hariç) Türk Hava Yolları filosunda bu uçaklardan sonra 4 motorlu uçak kalmayacak. Bir dönem Türk Hava Yolları’nın uzun hatlarda yükünü çeken uçaklar son günlerde kısa hatlarda ve umre ve hac operasyonlarında kullanıldı.

Filoda son kalan A340 tipi uçakların yaşları ise şöyle:

TC-JDM – 22.9

TC-JDN – 21.5

TC-JII – 18.9

TC-JIH – 19.8

Havacılık Meraklıları olarak Deli Mayk’ı özleyeceğiz. Yolun açık olsun Deli Mayk ( Deli Mike).

Deli Mayk’ın hikayesini ve kim olduğunu merak ediyorsanız daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz yazımızı okuyabilirsiniz:

Deli Mayk – O Bir THY Efsanesi

Bugün (28 Ocak 2019) airporthaber sitesinde paylaşılan fotoğraflarda uçağın boyalarının söküldüğü görülmekte. Artık bunun bir veda olduğunu söyleyebiliriz. Uçak artık filodan kesin çıkacak. Bundan sonrasını artık hep beraber takip edecek ve göreceğiz.

Fotoğraflar Airporthaber sitesinden alınmıştır.

Bu yazı 2330 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV