Dikkat – Havayolu Şirketlerinden Koronavirüs Uyarısı

Paylaş
 

Kovid ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığının isteği doğrultusunda 30 Aralık tarihinden itibaren Türkiye’ye havayolu ile gelecek tüm yolculardan uçak biniş öncesi son 72 saatte alınmış PCR(-) sonuç belgesi istenecek.

Türk Havayolu şirketleri de dünya çapında salgın haline gelen koronavirüs – covid-19 salgını nedeni ile bir son dakika uyarısı yaptılar.

Şirketler 30 Aralık 2020 – 28 Şubat 2020 tarihleri arasında Türkiye varışlı seferlerde PCR testi zorunluluğu getirdi.

Şirketlerin yaptığı güncellenmiş açıklamalar şöyle:

Türk Hava Yolları :

Resim

 

Anadolujet :

Resim

 

Pegasus Havayolları:

“ÖNEMLİ GÜNCELLEME Resmi otoriterlerin kararı üzerine; Türkiye’ye yapılacak olan uçuşlarımızda tüm misafirlerimizin, varış öncesi son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu ibraz etmesi gerekliliği “30.12.2020” tarihinden itibaren olacak şekilde değiştirilmiştir. Test sonucu ibraz etmeyen misafirlerimiz uçuşlarımıza kabul edilmeyecektir.”

SunExpress:

Güncelleme: 30 Aralık 2020 itibarıyla, yurt dışından Türkiye’ye seyahat eden 6 yaş ve üzeri tüm misafirlerimizin, Türkiye’ye varışlarından önce son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu sunmaları zorunludur.

Son güncelleme: 26.12.2020 11:30 TSİ

Seyahat güncellemesi: Koronavirüs

Değerli Yolcularımız,

Sizlerle güzel haberler paylaşabilecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Uçuş ağımızdaki birçok ülke Covid-19’un kontrol altına alınmasıyla seyahat yasaklarını kaldırmaya başladı. Bu doğrultuda sizi yeniden hayalinizdeki tatile ve sevdiklerinize uçurabilecek olmaktan dolayı çok mutuyuz.

Her zaman olduğu gibi hem sizin hem de ekibimizin emniyeti ve sağlığı bir numaralı önceliğimizdir. Hijyenik açıdan daha emniyetli seyahatiniz için hayata geçirdiğimiz yeni standartlarımız hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Ancak Koronavirüs’ün yayılmasını engellemek için uçuş ağımızda olan bazı ülkelerin getirdiği seyahat yasakları geçerliliğini korumaktadır. Halen yürürlükte olan seyahat yasakları nedeniyle bu ülkelere olan uçuşlarımızla ilgili en güncel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Ayrıca, SunExpress olarak uçuşunuzdan önce check-in aşamasında Covid-19 Sağlık Durumu Bildirimi hakkındaki metni okuyup onaylamanızı rica ederiz.

İngiltere ve Danimarka uçuşları

Yeni tip Covid-19 ile ilgili son gelişmeler doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, 20 Aralık 2020 24:00 itibarıyla İngiltere ve Danimarka uçuşları için seyahat yasağı getirmiştir.

Eğer mevcut rezervasyonunuz ilgili seyahat yasağından etkilendiyse, Müşteri Hizmetleri Merkezi’mizle iletişime geçmenizi önemle rica ederiz.

Önemli: Türkiye ve Avrupa arasındaki uçuşlar

Türkiye’ye seyahat

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından 25.12.2020 tarihinde yayınlanan düzenleme doğrultusunda, 29 Aralık 2020 Türkiye saati ile saat 24:00’dan (21:00 UTC) itibaren 1 Mart 2021 tarihine kadar yurt dışından Türkiye’ye seyahat eden 6 yaş ve üzeri tüm misafirlerimizin, Türkiye’ye varışlarından önceki son 72 saat içinde PCR testi yaptırmaları ve negatif test sonuçlarını uçağa binmeden önce personellerimize göstermeleri zorunludur. Bu doğrultuda:

 • PCR testi, Türkiye’ye varıştan önceki 72 saat içinde gerçekleştirilmelidir.
 • Türkiye üzerinden başka bir ülkeye devam uçuşu olan yolcular için de PCR testi yaptırmak zorunludur.
 • 6 yaşından küçük yolcularımızın PCR testi yaptırmalarına gerek bulunmamaktadır.
 • Yolcularımızın negatif test sonuçlarını uçağa binmeden önce personellerimize göstermeleri gerekmektedir.

Negatif PCR test sonucunu göstermeyen yolcularımızın, ilgili uçuşlarımıza kabul edilmeyeceğini bildirmek isteriz.

Mevcut bir rezervasyonunuz için negatif PCR testi sunmanız mümkün değilse, rezervasyon değişikliği seçenekleri için Müşteri Hizmetleri Merkezi’mizle iletişime geçmenizi önemle rica ederiz.

Avrupa ülkelerine seyahat

Mevcut şartlar altında Türkiye’den Avrupa ülkelerine seyahat sadece aşağıda belirtilen koşulların sağlayan yolcular için mümkün olmaktadır. Bu kapsam dışında kalan yolcularımızı şu an için uçuşlarımıza kabul edemiyoruz. Ancak bu durum sürekli olarak değişiklik gösterebildiği için Avrupa’daki seyahat kısıtlamalarıyla ilgili güncel bilgilendirmeleri ve bazı ülkelerde uygulanan kısmi sokağa çıkma yasaklarını yakından takip etmenizi rica ederiz. Ülkelerin aldığı kararlara bağlı olarak, gidiş veya varış havalimanlarında ateş ölçümü, PCR testi gibi sağlık kontrolleri yapılabileceğini ve gittiğiniz destinasyonda karantinaya tabi tutulmanızın mümkün olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu nedenle, seyahatinizden önce varış destinasyonunuzda geçerli olan kurallar hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 

Bu yazı 579 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

 1. "KCYD" Kovid'leri Covid Yapan Dernek dedi ki:

  Size iki şey söyleyeceğim.
  1- Neden bazı ülkelerin baş harflerini küçük yazıyorsunuz?
  2- Covid kelimesinin baş harfi C’dir Lütfen Kovid ile mücadele’yi Covid ile mücadele yapın lütfen.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV