Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Dünyanın En Uzun Rotaları
6 Aralık 2016
Goklerdeyiz Admin

Dünyanın En Uzun Rotaları

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Dünyanın en uzun rotaları  hangileri? Hangi havayolu şirketleri uzun rotalarda uçıyor? Gelin hep beraber öğrenelim.

Yine 2017 yılında Mart ayında başlaması planlanan ortadoğunun en büyük havayolu şirketlerinden biri olan  Qatar Airways’‘ın ise Doha – Auckland rotası ise ultra uzun bir rota olacak. Rotanın uzunluğu 14.539km. Qatar bu rotada Boeing 777-200LR tipi uçakları kullanmayı planlıyor.

Emirates ise Ekim ayında başlattığı  Dubai – Auckland seferlerinde Boeing 777-200 ve Airbus 380 tipi uçaklarını kullanıyor. Bu rotanın uzunluğu ise 14.200km

2017 yılında  Avusturalyalı havayolu şirketi Qantas alacağı ilk Boeing 787 Dreamliner tipi uçakla Perth – Londra arası 14.470 km ile yine uzun rotalardan biri.

Uzun rotalardan biride Hindistan havayolu şirketi olan Air İndia‘ya ait. Delhi – San Fransisco arasındaki rota 15.140km. Yakıt tasarrufu sağlayan kutup noktası uçuşu yerine Pasifik okyanusu üzerinden San Fransisco’ya uçuyor. Uçuşun hızı zaman 1000 km hıza çıkıyor. Air İndia’nın yüksek irtifadaki rüzgar akımlarından faydalandığı bu yolculuk yaklaşık 15 saat sürüyor.

En uzun uluslar arası yolcu taşımacılığında kullanılan rotalar bunlar.

Birde en uzun iç hat seferleri var. Bakalım En uzun iç hat seferleri hangileriymiş?

En uzun iç hat uçuşlarından biri Fransa’nın deniz aşırı şehirlerinden biri olan Güney Hint Okyanusu’nda bulunan  Reunion adasına. Paris – Reunion arasında Air France, Corsair uçuyor. Yakın zamanda ise French Blue şirketide uçmayı planlamakta. Paris Orly ve Charles de Gaulle  havalimanlarından 1. Dünya savaşı havacısı olan Roland Garros ismini taşıyan Havalimanına olan uçuşun uzunluğu 9337 km.

Bir diğer en uzun iç hat seferi ise Rusya’ya ait. MoskovaVnukovoPetropavlovsk Kamchatsky  arasındaki rotanın uzunluğu 6803 km. Bu seferleri Rossiya şirketi yapmakta.

Rusya içinde yapılan bir diğer uzun uçuşta yine Moskova’dan. Ama bu kez Sheremetyevo Havalimanı’ndan. Sheremetyevo – Petropavlovsk Kamchatsky arasındaki bu uçuş 6.674 km. Bu uçuşu ise Aeroflot şirketi yapıyor. Rusya bu uçuşla  New York – Londra arasında yapılan uçuşu gölgede bırakabilecek kadar geniş bir coğrafyaya sahip.

Gelelim en uzun duraklamalı uçuşlara. Bakalım en uzun duraklamalı uçuşlar hangiler?

Air France tarafındna yapılan Paris – Los Angeles – Papeete  seferi toplamda 15.715 km. Fransız Polinezyası’nda bulunan Papeete,  Paris’ten kalkan herhangi bir uzun menzilli uçağın menzili dışında kalsada Los Angeles’te yapılan yakıt ikmali ile bu noktaya varılması 24 saatten kısa sürmekte.

Bir diğer iç hat uçuşu ise United Airlines şirketi tarafından yapılmakta. Orta gövde segmentinde bulunan Boeing 737-800 tipi uçakla yapılan bu sefer yaklaşık 14 saat sürmekte. Sırasıyla gidilen şehirler şöyle:

Honolulu, Majuro, Kwajalein, Pohnpei, Chuuk ve Guam. Bu uçuş yukarıda da bahsettiğimiz üzere 14 saat sürdüğü için uçakta ekstra kabin ve kokpit görevlileri bulunmakta.

Etiketler:

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya