Elazığ Depreminden Sonra Azerbaycan Uçakları Geldi mi?

Paylaş
 

Öncelikle amacımızın Azerbaycan halkını ve hükümetini yermek değil gerçeklerin bilinmesi olduğunu belirtmek isterim. Her Türki Cumhuriyet gibi Azerbaycan’ında Türk Milletinin gönlünde yeri başkadır.

Elazığ Depreminden Sonra Azerbaycan Uçakları Geldi mi?

24 Ocak 2020 günü  Elazığ’da meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından pek çok ülke Türkiye’ye taziye mesajları iletti. Bunlardan biri de Azerbaycan Cumhuriyeti’ydi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabı üzerinden yapılan resmi açıklamada, depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileniyor ve ülkenin yardım göndermeye her zaman hazır bulunduğu belirtiliyordu. Mesajın ardından sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın ise Azerbaycan’ın Türkiye’ye gönderdiği yardım uçağını gösterdiği iddia edildi.

Aynı iddia farklı haber sitelerinde de yer aldı. Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Serdar Çam da Elazığ Havalimanı apronunda görülen bir Azerbaycan uçağını gösteren fotoğrafı “Azerbaycan’dan gönderilen uçak da Elazığ’a inmiş. Kara gün dostumuz/kardeşlerimiz hep var olsunlar” mesajıyla paylaştı .

 

Ancak Azerbaycan Elazığ’a yardım uçağı göndermedi. İddiaya eşlik eden fotoğraf, Ocak 2018’de Zürih Kloten Havalimanı’nda çekilmiş.

İddiaya eşlik eden fotoğrafa Jetphotos ve Flickr üzerinden ulaşılabiliyor. Jetphotos’taki bilgilerden Azerbaycan Havayollarına ait tarifeli uçağı gösteren fotoğrafın 25 Ocak 2018’de İsviçre’nin başkenti Zürih’te bulunan Kloten Havalimanı’nda Paul Buchröder tarafından çekildiğini anlıyoruz.

Uçağın uçuş kayıtlarına da Planefinder’dan ulaşılıyor. Buna göre uçağın son seferi 15 Ocak 2020’de Birleşik Arap Emirlikleri’nden yapılmış. Yani fotoğraftaki uçak deprem günü ve sonrasında Elazığ semalarında değildi.

İddiada yer alan uçağın kuyruğundaki “4K-A107” ibaresi de dikkat çekiyor. Kuyruk numarasını Planespotters’da arattığımızda Airbus A320-200 model uçağın Azerbaycan Havayolları’na (AZAL) ait olduğunu görüyoruz.

Özellikle sosyal medyada yayınlanan bir çok bilginin doğru olup olmadığını araştıran Teyit.org sitesi, Devlet Havalimanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı (DHİGM) Elazığ Havalimanı’na ulaştı. Görüşülen yetkili de, iddianın ortaya atıldığı 25 Ocak’ı 26 Ocak’a bağlayan gece, havalimanına herhangi bir Azerbaycan uçağının inmediğini doğruladı.

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı basın biriminden Gülçin Mehdiyeva da yaptığı bir açıklamayla, Elazığ’a yardım uçağı gönderilmediğini belirtti. Paylaşımı “yalan haber” olarak niteleyen Mehdiyeva, Azerbaycan’ın uçak göndermiş olsa resmi makamların açıklama yapmış olacağını ifade etti. Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlıkları’nın internet sitelerinde de böyle bir yardım uçağı bilgisi yok.

Ulaştığımız Azerbaycan Türkü bir gazeteci de iddianın gerçeği yansıtmadığını, hatta Azerbaycan İstanbul Konsolosluğu’nun konu hakkında tweet atıp sonradan kaldırdığını söyledi. Konsolosluğun attığı tweete ulaşılamıyor.

Elazığ’a inen uçakların takibi flightradar24’dan da yapılabiliyor

Flightradar24 isimli internet sitesinden Elazığ Havalimanı’na inen uçakların takibi de yapılabiliyor. Sitede uçak arşivine 26 Ocak sabahından itibaren ulaşılabiliyor. Bu tarihten sonra Elazığ’a inen Azerbaycan’a ait herhangi bir uçağı göremiyoruz. Yani şimdiye kadar havalimanına Azerbaycan’dan bir uçak inmiş değil.

Azerbaycan’da sosyal medyada yayılan şüpheli paylaşımların doğruluğunu kontrol eden Yalan-Doğru Təftiş isimli hesap da iddianın doğru olmadığını belirtti.

Sonuç olarak iddia doğru değil. 25 Ocak’ı 26 Ocak’a bağlayan gece Elazığ’a Azerbaycan’dan kalkan bir yardım uçağı inmedi. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirme ve uydurmaya örnek.

Bu yazı 1116 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV