Elektrikli Uçak RX1E-A İlk Uçuşunu Yaptı

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu –

Çin’in ürettiği elektrikli uçak olanRX1E’nin gelişmiş versiyon olan  RX1E-A, ilk uçuşunu yaptı. Shenyang Aerospace Üniversitesi tarafından tasarımı yapılan RX1E-A isimli uçak Kuzeydoğu Çin’de bulunan Caihu Havalimanından kalkışını yaparak yaklaşık 2 saat boyunca havada kalmayı başardı. Önceki versiyon olan RX1E, 45 dakikalık uçuş süresine sahipti.

KOLTUK KAPASİTESİ 2 KİŞİ

Bir pilot ve bir yolcu olmak üzere toplam 2 kişilik taşıma kapasitesine sahip olan uçak, Çin’in daha önce ürettiği elektrikli uçağın gelişmiş bir versiyonu. İlk uçuşunu çarşamba günü yapan uçağın oldukça dayanıklı olduğunu söyleyen Liaoning General Aviation Academy Başkan Yardımcısı Zou Haining, uçağın bu özelliği sayesinde ABD ve Avrupa pazarlarına girmesinin kolaylaşabileceğini belirtti.

160 KM HIZA ULAŞABİLİYOR

Uçağın eski versiyonuna göre daha güvenli bir iniş için paraşütlerle donatıldığı da söyleniyor. Saatte 160 km hıza ulaşabilen elektrikli uçakların ilk olarak; pilot eğitimi, turizm ve hava fotoğrafçılığı gibi alanlarda kullanılması hedefleniyor.

Birinci seri RX1E’nin geliştirilmesi yaklaşıkolarak 3 yıl sürmüş, ilk uçuşunu 2015 yılında  gerçekleştiren uçak için geçtiğimiz yıl seri üretime geçiş kararı alınmıştı.

Kaynak: China Daily

 

Bu yazı 1059 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV