“Türkiye’den F-35’lerin Çöpünü Dahi Götüreceklerdi”

Paylaş
 

F-35’lerin çöpünü dahi götüreceklerdi.

T. C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada, F-35’in Türkiye’de üretilecek parçalarının yapılacağı tesisdeki bir bölüme hiçbir Türk yetkilinin sokulmayacağı, bir bölümünün atıklarının dahi kendi ülkelerine görülecekleri şartını getirdiklerini anlattı.

Demir CNN Türk tv kanalında yaptığı açıklamada ” Kendisi için en önemli projenin Milli Muharip Uçak olduğunu anlattı. Demir,  “Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi  2025’te bunu yarı fiyata size verelim  böyle bir projeden vazgeçin derlerse” sorusuna ise ” O zamanlar geçti. Bugün Türkiye’de evet diyecek hiç kimse yoktur” ifadelerini kullandı.

Milli Muharip Uçak varken F-35 alınabilir mi sorusuna da değinen Demir, ihtiyaç sahibi adına konuşamayacağını belirterek “Savunma Sanayi Başkanlığı olarak bu yolculuktan dönüş olmaz. Ara ihtiyaçlar açısından birşey diyemem ama herhangi bir geri adım düşünülemeyeceğinin altını çizdi. Ayrıca o adımın bizi ne kadar bağımlı kılacağını unutmayalım. Birşeyi almak önemli mesele değil onun oluşturacağı bağımlılık çok önemli. Biz Kıbrıs harekatında uçak lastiğinden dolayı sıkıştık kaldık.” dedi.

Kısıtlamalardan bahseden Demir, sözlerine şöye devam etti : “F-35 motorlarının ABD dışındaki tek bakım onarım ve final montaj tesisi Türkiye’de kurulacaktı. O sistem görüşmeleri sürerken pat diye bir şart geldi. Bu tesisleri yaparken özel bir bölüm yapacaksınız, kafesli kilitli olacak. Biz oraya bir Amerikalı koyacağız.  Orada motorun sıcak bölümlerindeki malzemelerin olduğu yere girmeyeceksiniz ve dokunmayacaksınız diye bir şart getirdiler.”

Demir “Bununla birlikte radar görünmezlik sağlayan boyanın değişmesi sırasındaki atıklarını ellemeyeceksiniz biz alıp Amerika’ya götüreceğiz” demişlerdi. ” diye sözlerine ekledi.

 

Bu yazı 637 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV