Gökten Düşen Buz Kütlesi Evin Çatısını Deldi

Paylaş
 

Gökten Düşen Buz Kütlesi Evin Çatısını Deldi.

Gökten düşen buz kütlesi çatıyı deldi…

Burdur’un Yeşilova ilçesinde, Süleyman Ocak’a ait evin çatısına buz parçası düştü. Yolcu uçağından düştüğü değerlendirilen buz parçası, hasara yol açtı.

Olay, 22 Temmuz 2019 günü saat 13.00 sıralarında, Yeşilova ilçesi Yarışlı köyünde meydana geldi. Süleyman Ocak’a ait tek katlı müstakil evin çatısına buz kütlesi düştü. Çatıyı ve tavanı delen buz kütlesi oturma odasına düşünce maddi hasara yol açtı. İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma ekiplerince buz kütlesi üzerinde inceleme yapılıp, numune alındı. Buz kütlesinin yolcu uçağından düştüğünün değerlendirildiği öğrenildi.

Ev sahibi Süleyman Ocak’ın gelini Zeliha Ocak, “Evin bahçesinde otururken patlama sesi duydum. Koşarak 8 aylık kızımın uyuduğu oturma odasına geldim. Hemen yanı başında buz kütlesi vardı. Kızımı alıp hemen dışarı çıktım. Bağırarak yardım istedim. Çok korktum. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne olayı haber verdik. Jandarma ekipleri gelerek inceleme yaptı. Buzdan numune aldılar. Evimizde ciddi hasar oluştu. Kızıma bir şey olmaması tek tesellimiz” dedi.

Peki Yolcu uçağından buz düşer mi?

Evet düşer. Havacılık dilinde bu buzun ismi “Blue İce” olarak geçmekte. Blue İce nedir? Havacılıkta blue ice yani mavi buz kısaca ” Havacılıkta mavi buz, ticari uçak lavabo atık sistemlerinden uçuş ortasında sızan lağım kanalizasyon malzemesidir. Yüksek irtifada donan insan biyo atık ve sıvı dezenfektan karışımıdır. İrtifa azaldıkça sızan atık ve suda oluşan buz ısınan ortam yüzünden uçakta yapışmış olduğu yerden koparak düşmekte. Bazen de bu şekilde yerleşim birimlerine denk gelebilmekte.”  Bu sadece ülkemize özgü olmayıp dünyanın heryerinde meydanagelebilen bir olaydır.

Bu yazı 1440 kere okundu.
Etiketler:
genel haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV