Hava-Sen İflasını Veren AtlasGlobal Çalışanları İle Buluştu

Paylaş
 

Hava-Sen İflasını Veren AtlasGlobal Çalışanları İle Buluştu.

HAVA-SEN’den yapılan açıklamada, mağdur olan AtlasGlobal çalışanlarının sorunlarına yönelik toplantıda ele alınan konular paylaşıldı.

Açıklamada

Yaklaşık 4 aydır maaşlarını, hakedişlerini alamayan ve sonrasında da iş sözleşmeleri feshedilen Atlasglobal çalışanlarını, 22 Şubat Cumartesi günü HAVA-SEN Genel Merkezinde ağırladık. HAVA-SEN Yönetim Kurulu Atlasglobal’ın pilot, kabin memuru ve yer personelinden oluşan yaklaşık 100 çalışanını HAVA-SEN’in akademisyen, uzman hukukçuları ve mali müşaviri ile buluşturdu. Bu buluşmada gerek iflas başvurusu, gerekse bireysel hakların takibi konusunda bilgilendirilen Atlasglobal çalışanları hukuki süreçle ilgili merak ettikleri soruları da uzmanlara yöneltme olanağı buldular. Toplantıya katılan AFA (Atlantic Flight Academy) öğrencileri de benzer sorunlarını dile getirdiler.

Toplantıda bir konuşma yapan HAVA-SEN Genel Başkanı Kpt. Plt. Seçim Seçkin Koçak, sivil havacılıkta gerçek bir sendikanın önemine değinerek HAVA-SEN’in bu süreci başından beri izlediğini ve bundan sonrada takipçisi olacağını belirtip, büyük bölümü HAVA-SEN üyesi olmasa da Atlasglobal çalışanlarının en doğru ve gerçekçi yöntemi izlemeleri için onlara yol gösterip destek olunacağını söylemiştir. HAVA-SEN’in diğer sendikalar gibi her ay milyonlarca liralık aidat gelirinin olmadığını ancak bu kısıtlı kaynaklara rağmen HAVA-SEN’in tüm olanakları ile Atlasglobal mağdurlarının hizmetinde olacağını, ayrıca Atlasglobal’de yaşananlara HAVA-SEN’den başka tepki veren, destek olan kimsenin olmamasının ise son derece düşündürücü ve de üzücü olduğunu belirtmiştir.

HAVA-SEN Başkanı Koçak, Atlasglobal çalışanların maaşlarının yanı sıra kıdem ve ihbar tazminatlarının da ödenmediğini belirterek HAVA-SEN hukukçularının her türlü desteği vereceğini bildirmiştir.

Toplantıda iflas başvurusunun her yönü ile irdelenmesi ve çalışanların bilgi ve birikimleri ile sürece katkı vermesi konusunda görüş birliğine varılırken, süreci koordine etmek üzere Atlasglobal çalışanları arasından bir kurul oluşturulmuş, bu kurulun önümüzdeki günlerde çalışmaya başlaması kararlaştırılmıştır.

Atlasglobal emekçilerini, çalışanlarını yok sayıp en ağır kayıpları çalışana ödeten kapitalist sistemin bunu her havacılık çalışanına yaşatabileceğini hiçbir zaman unutmamak gerekir. Bugün yaşanan kıyıma başını çevirenler yarın benzeri olaylarda da aynı davranışı sergileyeceklerdir. Unutmayın ki başta uçuş emniyeti olmak üzere sivil havacılıktaki tüm sorunların çözülmesi doğru ve gerçek örgütlülük ile mümkündür. Ama buda ancak sarı ve sahte sendikalarla değil, var olma sebebi ve de gücünü yalnız ama yalnız çalışanından alan sendikalarla mümkündür. Bu yüzden gelin kenetlenelim, kanatlanalım, birlik olalım. Unutma sen yoksan bir eksiğiz.

HAVA-SEN YÖNETİM KURULU “ ifadeleri kullanıldı.

Bu yazı 680 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV