Havacılık Filmleri – Şafak Bekçileri – 1963

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Havacılık filmleri kategorisine yine bir Türk yapımı eski bir  filmle devam ediyoruz. Sırada 1963 yapımı, yönetmenliğini Halit Refiğ’in yaptığı Şafak Bekçileri isimli film var. Film 14 Ekim 1963 tarihinde gösterime girdi.

Filmin oyuncuları şöyle: Göksel Arsoy – Üsteğmen Göksel Akıncı, Leyla Sayar – Zeynep, Nilüfer Aydan – Teğmen Aydan, Ahmet Tarık Tekçe – Astsubay Karadayı, Hüseyin Baradan – Kahya Hamdi , Ekrem Bora – Üsteğmen Faruk, Mümtaz Ener – Kudret Ağa, Sami Hazinses – Memo, Asım Nipton – Göksel’in Babası, Necdet Tosun,  Meriç Başaran,  Deniz Erkanat, Oktay Menteş – Kerim, Doğan Arsoy, Nezihe Güler.

Filmin konusu: Aynı kıza aşıkolan iki gencin ve pilotların hayatından kesitler sunan bir film. Pilot üsteğmen Göksel, arkadaşı Bora ile İstanbul’a tatile gelir. İzinli olduğu bir zamanda  İstanbul’da Zeynep’le tanışır. Önceleri kimliklerini gizleyen iki genç birbirlerinden hoşlanırlar. Kısa bir süre sonra, bu kez Eskişehir’de yeniden karşılaşırlar. Zeynep, Zengin bir ağa olan Kudret Ağa’nın kızıdır ve nişanlıdır, ama bu nişan bozulur. Çeşitli olaylardan sonra Göksel’le Zeynep nişanlanırlar. Kudret Ağa Göksel’in pilotluktan ayrılıp çiftliğinin başına geçmesini ister, genç subay ise mesleğini çok zevmekte ayrılmak istemez.

Filmden notlar:

Türk Hava Kuvvetleri’nin destek verdiği filmin çekimleri, Eskişehir 1. Ana Jet Üssü’nde yapıldı.

Filmin senaryosu, sansür kurulu tarafından “üsteğmen pilotun kızlarla öpüşmesi” gerekçe gösterilerek reddedildi. Ancak daha sonra zamanın Hava Kuvvetleri Komutanı İrfan Tansel’in araya girmesiyle kabul edildi.

Filmin çekimlerinin yapıldığı hava üssünde, yedek subay olarak askerliğini yapmakta olan Cüneyt Arkın’ın, yönetmen Halit Refiğ’in dikkatini çekmesi Cüneyt Arkın’ın kariyerinin başlangıcı oldu.

safak-bekcileri

Diğer Havacılık Filmleri için TIKLAYINIZ

Bu yazı 7608 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV