Hindistan Airbus A320’leri AWACS Uçaklarına Çevirecek

Paylaş
 

Hindistan, Airbus A320 tipi uçakları AWACS, yani erken uyarı uçağı olarak kullanmayı planlıyor.

Hindistan, Airbus A320’yi kullanarak altı adet havadan uyarı ve kontrol sistemi (AWACS) geliştirmek için 130 milyon dolarlık bir proje planı açıkladı. Projenin yakın bir zamanda Savunma Edinme Konseyi’nden ilk onayını alması bekleniyor.

Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) projede ana yüklenici olacak, ancak tüm masrafları Bharatiya Vayu Sena (IAF, Hindistan Hava Kuvvetleri) ile paylaşacak. Yeni proje aslında AESA (Active Electronically Scanned Array) radarını iki yeni Airbus A330 geniş gövdeli jete monte etmek için daha önce planlanmış bir platformun yeniden şekillenmesidir. Ancak A330 AWACS projesi hiçbir zaman gerçekleştirilemedi.

Yeni proje kapsamında DRDO, mevcut Air India filosundan altı adetAirbus A320 tipi uçağı alacak, uçak gövdelerini değiştirecek ve ardından Netra tarzı radarları bunlara monte edecek. Altı Airbus A320, havadan radarların teçhizatı dahil olmak üzere yenilenecek ve Hindistan Hava Kuvvetleri / DRDO spesifikasyonlarına göre değiştirilecekleri Fransa’ya gönderilecek. Hindistan’a döndükten sonra DRDO, radarı, bu uçakların “gökyüzündeki göz” kontrolörleri olarak işlev görmesini sağlayacak karmaşık yazılımla entegre edecek.

IAF şu anda 400 km menzile ve 360 ​​derecelik radar kapsama alanına sahip üç İsrail Phalcon AWACS ve iki Embraer ERJ145SM “Netra” AEW & CS uçağına sahip. Embraer, uçağın üstüne yerleştirilmiş, 250 km menzile sahip 240 derecelik kapsama alanına sahip radarları var.

Ek AWACS uçağına yönelik operasyonel ihtiyaç, Balakot saldırıları ve ardından Şubat 2019’da Pakistan Hava Kuvvetleri savaş uçakları ile hava çatışması sırasında hissedildi. Bu ihtiyaç, doğu Ladakh’ta Çin ile devam eden askeri çatışma ile daha da güçlendirildi. Ek AWACS uçağına duyulan ihtiyaç büyük olsa da, daha fazlasını elde etmek için tekrarlanan girişimler, yüksek maliyetler nedeniyle henüz gerçekleşmedi. Ayrıca Rus A-50 uçağına monte edilen ve değeri 1,5 milyar ABD doları olan iki İsrail Phalcon’u için uzun süredir bekleyen proje, Kabine Güvenlik Komitesi tarafından henüz onaylanmadı.

Bu yazı 485 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV