Hürjet’in Motoru Belli Oldu

Paylaş
 

TUSAŞ/TAI tarafından tasarlanan eğitim ve yakın hava desteği uçağı olan Hürjet için Paris Air Show’da motor anlaşması imzalandı. Hürjet, Eurofighter Typhoon uçağına da güç veren EJ-200 tipi motor kullanacak.

Bu motorla ilgili olarak TUSAŞ ile imalatçı Eurojet arasında Paris Air Show sırasında iyi niyet anlaşması imzalandı. C4 Defence’in haberine göre, tek motorlu uçakta bu ortaklıkla birlikte TUSAŞ yoluna Avrupa ile devam edecek.

Yerli imkânlarla geliştirilen ve gelecekte Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki T-38M ARI uçaklarının yerini alması planlanan Hürjet, emin adımlarla ilerliyor. Tasarım ve geliştirme çalışmalarının hızla ilerlediği proje kapsamında TUSAŞ’tan önemli bir hamle geldi. Firma, Eurofighter Typhoon uçaklarına da motor tedarik eden Eurojet ile bir niyet anlaşması imzaladı. Tek motorlu olarak geliştirilen Hürjet, gücünü EJ-200 motorundan alacak.

Eurofighter Typhoon’lar için geliştirilen motor, çift motorlu platformlar için tasarlansa da Hürjet’e uyumluluk konusunda bir sorun yaşanmayacağı belirtilirken uçakta da motor için kritik değişimlerin söz konusu olmayacağı belirtildi.

Bu yazı 2042 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler hürjet
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV