Hürkuş’un Tip Sertifikası Yayınlandı

Paylaş
 

Hürkuş’un Tip Sertifikası Yayınlandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Hava Kuvvetleri Komutanlığı‘nın temel ve gelişmiş yeni nesil turboprop eğitim uçağı ihtiyacını karşılamak amacıyla Hürkuş geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) tarafından verilen ülkemizin sivil anlamda ilk sertifikalı uçağı Hürkuş askeri yeni varyantı Hürkuş HYEU için de ‘‘Tip Sertifikası“ çalışmalarını tamamladı. Hürkuş böylece askeri havacılık firmaları gibi ilk defa kendi belgesini yayınlayabilme başarısını göstermiş oldu.

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) ve Savunma Sanayii Başkanlığı uhdesinde başlatılan Hürkuş projesi, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın desteği ile kendini geliştirmeye devam ediyor.

Sertifika çalışmaları kapsamında ilgili tüm faaliyetlerin tamamlandığına işaret eden belge olan ‘‘Tip Sertifikası“ tanımlanırken toplam 540 uçuş saati, binlerce saat yer ve laboratuvar testleri olmak üzere toplam 1138 adet gereksinim tamamlandı. Tasarımı kendine ait olan özgün askeri eğitim hava aracı konfigürasyonu icin Hürkuş gerekli tüm emniyet doğrulama faaliyetlerini tamamlayarak benzer askeri havacılık firmaları gibi ilk defa kendi belgesini yayınlayabilme başarısını göstermiş oldu.
Bu kapsamda, milli aviyonik süit giydirilen yeni konfigurasyona yönelik sertifikasyon kurallarında tanımlanan gereksinimler için ilgili yer ve uçuş testleri tamamlarak önemli bir kilometre taşı daha aşılmış oldu.

“Tip Sertifikası” çalışmaları hakkında görüşlerini paylaşan Prof. Dr. Temel Kotil; “Ülkemiz artık kendi sertifikasını uluslararası otoritelerin kabul ettiği kriterlerde yayınlama kabiliyetine erişmiş oldu. Bu kabiliyeti dünyada gerçekleştirebilecek az sayıda ülke arasında yer almaktan mutluyuz. HÜRKUŞ ile başladığımız bu çalışmamızı ilerleyen dönemlerde diğer hava araçlarımız için de gerçekleştirecek olmanın heyecanı içindeyiz. Emeği geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Milli havacılık endüstrimize güç katmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Tip sertifikasının önemini ise havacılık fotoğrafçısı ve araştırmacısı yazar Cm Doğut şöyle açıkladı : “Tip sertifikası uçağın istenen kriterlere uygun olarak tasarlanmış ve üretilmiş olduğunu gösteriyor. Hürkuş daha önce EASA ve SHGM’den tip sertifikası almıştı. Bu sertifikalar sivil uçaklar için veriliyordu. İlk kez askeri bir uçağa üreticisi tarafından tip sertifikası verildi.Üretim altyapısı kadar sertifikasyon altyapısı da kurulmuş oldu. Ürettiğiniz ürünün hangi kriterlere uygun olarak üretildiğini göstermek açısından önemli, doğal olarak yurtdışı satışlar içinde önemli.

Bu yazı 642 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV