22 Eylül 1981 – Trakya Faciası Tatbikatta Trajedi

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Geçtiğimiz hafta Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki F-5 tipi uçakların kazalarını içeren yazımı paylaştıktan sonra bu uçakların karıştığı bir kaç kazanın trajedi ile sonuçlandığını öğrendim. Bunlardan bir tanesi var ki gerçekten inanılmaz acı…

Trakya Faciası, Pancarköy Uçak Kazası – Türk silahlı Kuvvetlerinin En Ölümlü Kazası olarak tarihe geçmiş..

Tarih 22 Eylül 1981. Kırklareli’nin Pancarköy Mahallesi yakınlarında Yıldırım-81 tatbikatı son hızla icra ediliyordu. Askerlerin yerdeki manevraları Bandırma’dan kalkan bir çok uçak ile havadan destekleniyor,  uçaklarda tatbikata bu manevralar ile katılıyordu. Ancak hiç kimse uçaklardan bir tanesinin bu  günkü uçuşunda 54 kişiye mezar olacağını, bir o kadarının yaralanacağını ve bir çok araç ve gerecin bu uçak yüzünden zarara uğrayacağını kimse bilmiyordu.

Yüzbaşı Mustafa Ercan idaresindeki F-5A tipi savaş uçağı da Bamdırma’dan kalkıp tatbikata destek veren uçaklardan biriydi. Mustafa yüzbaşı tatbikat alanına geldi, senaryoya göre dalışını yaptı ama uçağı bilinmeyen bir nedenden dolayı aşağıda tatbikat halindeki askerlerin üzerine düştü. O an tam bir can pazarı yaşanmaya başladı. İlk çarpma anında 50’den fazla asker oracıkta şehit oldu. Çıkan yangınla çevredeki araç ve gereç zarar görürken yangından da 50’den fazla asker etkilenmişti. Yaralılar derhal  Kırklareli, Tekirdağ, Lüleburgaz ve Çorlu hatta İstanbul’daki hastanalere kaldırıldı. Kelimelerin bittiği sözcüklerin boğazlara düğümlendiği anları o günlerin görgü tanıklarından biri www.pancarköy.com internet sitesinde böyle anlatmış.:

22 Eylül 1981, Çilingirderede tarlada çalışıyorduk ve korkunç bir patlama ve dumanlar. 22 Eylül 1981 de Karabatak Merasinda düzenlenen ve yüzlerce askerin katıldığı yıldırım-1 tatbikatında Bandırmadan kalkan F5 tipi uçak merada tatbikat yapan askerlerin üzerine düştü. Bu kazada 53 (kesin olmayabilir) er ve erbaş şehit oldu, 51 er ve erbaşta yaralandı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin tarihindeki en büyük kayıplı kazan olan bu olay ertesi günün Hürriyet gazetesinde ana sayfadan verilmiş ve uzun bir süre haberlere çıkmıştı. Ölen ve yaralanan askerlerin anısına uçağın düştüğü yere bir anıt dikilmiştir. Her yıl 22 Eylülde Askeri erkan ve köy halkı bu anıtı ziyaret eder ve askerlerimizi anar. Bu anıtın fotoğrafları sitemizde yayınlanmaktadır. Bu kazadan 4-5 yıl sonra bile kaza yerine her gittiğimde mutlaka bir kalıntı parça bulabiliyordum. “

Sitede yayınlanan yorumlarda ise görgü tanıklarının ifadelerine de yer verilmiş:

“Özkan Atakan 1-1 sahit bana anlatirdi nasil oldugunu ucak pike yaptiktan sonra arka kuyruk tepeye carpmis dengesini kaybetim bölügün üstüne düsmüs”

“Kazanın olduğu dakikalarda kardeşim ve ben evimizin önündeki kuyunun üzerine çıkıp, uçaklara el sallıyorduk.Uçaklar köyün üzerinde bir daire çizip karabatağa doğru uçuyor, yere doğru alçalıp tekrar yükseliyor ve uzaklaşıyordu. Son uçak ta daire çizdi, ona da el salladık var gücümüzle, karabatağa doğru alçaldı ve bir duman bulutu yükseldi koyu gri.Anneme koştuk uçak düştü diye. Sonrasında bütün bir gün süren itfaiye, ambulans askeri araç geliş gidişleri.Yaralı ve maalesef kaybettiğimiz askerlerin haberleri.Uzaklardan gelen anne babalar, kardeşler, yakınlar günlerce sürdü sanırım.Birkaç gün sonra Alpullu ormanlık alanında yaralı ama aklını kaybetmiş bir asker bulunduğu haberi duyulmuştu.Pancarköyümün acı hatıraları arasında, bu kaza sonradan yapılan anıtın ilk tören gününde, onlar için ağlayan yakınlarının gözlerine çocukça ve o anın çaresizliğini anlayarak baktığımı hatırlıyorum.Ve tek yapabildiğim istiklal marşını daha bağırarak söyleyebilmek olmuştu onlar için.”

O günlerin Milliyet Gazetesinde kazanın yayınlanan haberi:

 

Bu yazı 5655 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-5 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV