İlginç Olay – Havada Tescili Değişti / THY’den Bir Uçak Daha Ayrılıyor

Paylaş
 

Geçtiğimiz gün havacılık fotoğrafçısı Alp Akbostancı’nın İstanbul Atatürk Havalimanı’nda objektifine ilginç bir olay takıldı.

Havada uçağın tescili değişmişti. Alp beyin kalkışını çektiği Türk Hava Yolları’na ait boyaları sökülmüş vaziyetteki TC-JGK tescilli uçak İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkışından sonra Marmara Denizi ve Çanakkale semalarında bir süre TK6846/THY6846 uçuş kodu ile test uçuşunu yaptı. Uçuşun bitiminin ardından yine fotoğrafını çektikleri uçakta ilginç bir ayrıntı farkeden Alp bey uçağın havada tescilinin değiştiğini farketti. Kendi sosyal medya hesabında yayınladığı fotoğraflarda uçğın kalkışından önceki fotoğrafında TC-JGK olan tescili inişinden sonra çekilen fotoğrafta 9H-TJK oluvermişti. Bunun sebebi ise tescilin boyama değil de yapışkan  olarak yapıştırılması ve uçuş sırasında tescil olarak yapıştırılan yapışkan maddenin uçması ve düşmesi olarak tahmin ediliyor.

Fotoğraftaki uçak daha önce belirttiğim üzere Türk Hava Yolları‘na ait TC-JGK tescilli Boeing 737-8F2 tipi uçaktı. Uçağın tescilinin değişip boyasının sökülmesi uçağın filodan ayrılacağının işareti olarak gözükmekte. Ancak uçağın hangi şirkete gideceği henüze belli değil. 9H-TJK tescilinin Malta kaynaklı bir tescilli olması uçağın ülkemiz charter havayolu şirketlerinden biri olan Corendon Airlines‘in bağlı olduğu Corendon Group bünyesindeki Malta merkezli Corendon Airlines Europa şirketine gidebileceği tahmin ediliyor.

Fotoğraflar : Alp Akbostancı

Uçağın test uçuşunun flightradar 24 sitesindeki verisi

Bu yazı 1485 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV