İlyushin 76’nın Motoru Neden Farklı?

Paylaş
 

Merhabalr Havacılık Meraklıları

Havacılık meraklıları Rus kargo uçağı ilyushin 76 tipi uçakların 4 jet motoruna sahip olduklarını  bilirler. Ancak geçtiğimiz gün paylaşılan fotoğraf ve videoda meraklılar İlyushin 76 tipi uçağın sol kanat iç motorunun jet değilde pervaneli olduğunu gördüler. Peki bu uçağın bu motoru neden değişmişti?

Uçağın motorlarından biri sökülerek yerine İlyushin İl-112V tipi kargo uçağında ve İlyushin  İl-114 tipi yolcu uçağında  kullanılacak olan TB7-117CT ve CM tipi propfan motorun testlerinin yapılabilmesi için sol kanat iç kısma monte edildi. Uçak bu motorla çeşitli uçuşlar yaparak motorun performansınıtest edecek ve  gelecekteki uçak için gerekli iyileştirmelerin ve geliştirilmelerin yapılmasını sağlayacak. Aşağıda uçağın test uçuşlarından birinin videosunu ve fotoğraflarını görmektesiniz.

Aşağıdaki uçak Gromov Uçuş Araştırma Enmstitüsüne ait İlyushin İl-76LL tipi RA-76492 tescilli uçak.

Сегодня состоялся первый вылет восстановленной летающей лаборатории Ил-76ЛЛ с двигателем ТВ7-117СТ с винтом АВ-112 на территории ЛИИ им. М.М. Громова в Жуковском. «Начало летных испытаний двигателя ТВ7-117СТ – эпохальное событие для российского авиастроения в целом, – заявил вице-президент по транспортной авиации ОАК, генеральный директор Авиационного комплекса им. С.В. Ильюшина Алексей Рогозин, – эти турбовинтовые двигатели в ближайшем будущем получат региональные самолеты Ил-114-300 и транспортники Ил-112В. Глубоко модернизированные Ил-114 должны вернуть России нишу на рынке лайнеров для ближнемагистральных перевозок и спецавиации, а легкие военно-транспортные самолеты Ил-112В – заменить выбывающий парк самолетов марки «Ан». Поэтому успех испытаний двигателя ТВ7-117СТ нового поколения – залог развития отечественной турбовинтовой авиации и импортозамещения в данном сегменте». Видео: @rogozinalexey #Ил #Ильюшин #il #Ilyushin #cилаИла #ОАК #ОДК #Жуковский #авиация

A post shared by Авиационный комплекс Ильюшин (@ilyushin_org) on

Fotoğraf Air team images.

Aynı tip uçak başka tip motor testleri içinde kullanılmış. İşte o testlerden fotoğraflar:

Rusya’da yapılan MAKs 2007  Havacılık fuarında  fotoğraflanan başka bir motor olan NK-93 tipi motorun test fotoğrafı.

Fotoğraf Airliners.net

Yine aynı model ancak farklı bir uçakta yine farklı bir motor. Bu kesz Zukhovsky Araştırma Enstitüsüne ait RA-76529 tipi uçak yine aynı amaç için D-236T tipi motor için kullanılırken çekilmiş fotoğrafları. Ayrıca uçak uçuş hayatı boyunca sadece pervaneli değil daha bir çok uçak motoru için de kullanılmış.

İşte o değişik motorlaın testleri sırasında  çekilmiş bir kaç fotoğraf daha.

 

Bu yazı 3440 kere okundu.
Etiketler:
haberler ilyushin 76
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV