İstanbul Airshow 2018’in Ardından

Paylaş
 

Havacılık meraklısı olarak iple çektiğim heyecanla beklediğim Airex İstanbul Airshow 2018 geçtiğimiz hafta başladı ve bugün (  30 Eylül 2018 ) itibarı ile bitti.

Ancak airshowu beklediğim heyecan airshow başlamadan bir kaç gün önce yitip gitti. Ne gelecek şirketler belliydi nede gelecek uçaklar. Biz havacılık meraklıları heyecanla beklemiş olduğumuz bu showu belkide hayatımızda hiç göremeyeceğimiz dokunamayacağımız uçaklarla iç içe olduğumuz o havayı soluduğumuz için seviyoruz. Açık konuşmak gerekirse işlerimin yoğunluğundan dolayı gidemediğim halde paylaşılan fotoğraflardan gördüğüm kadarı ile bu yıl İstanbul Airshow çok sakin geçmiş. Geçtiğimiz yılların kalabalığı ve heyecanı bu yılki fuarda yok. Ben gitmediğim halde fotoğraflardanbunugörebilidim. Buna bir hafta önce yapılan Teknofest’in etkisi büyük muhtemelen. Ancak eğri oturup doğru konuşmak gerekirse bu yıl 12. si düzenlenen ve neredeyse çeyrek asırlık bir zaman dilimini kapsayan hayatında İatanbul Airshow’un bu kadar ilgi görmemesi bir havacılık meraklısı olarak beni oldukça üzdü. Ancak şu da bir gerçek ki İstanbul Airshow’un tanıtımı ve reklamı Teknofest kadar yapılmadı. Yapılamadı belki bilinmez. Ama gerçekten büyük emekler hazırlanıp bu kadar süredir düzenlenen airshowun ilgi görmemesi gerçekten çok kötü. Fuarın ilgi görmemesinin bir nedeni de bana göre gelen uçakların azlığı. Gelen uçakların çoğu hemen her Airshowda gördüğümüz uçaklarla aynı. Bizler o airshowa değişik uçakları görmek için gidiyoruz. Airshow git gide artık iş jetlerinin sergilendiği bir fuara dönüştü. Oysaki yeni üretilen ve tanıtıma ihtiyacı olan bir çok uçak marka ve modeli mevcut. Aylar öncesinden devlet nezdinde çalışmalar  yapılıp bu uçakların getirilmesi gerekirdi diye düşünmekteyim. En azından fotoğraflarından gördüğümüz Dubai ve Paris Airshowlarında ne kadar çok uçak getirildiği mevcut. Umarız fuarı düzenleyen yetkililer bu yılki fuar etkinliğindeki eksiklikleri görür ve bir sonraki fuarda bu eksiklikleri giderir ve yeniden istediğimiz canlılıkta bi  fuaraı görürüz.

Bir çift lafım da Türk Hava Yolları’na :

Yaklaşık 1 hafta önce düzenlenen Teknofest havacılık festivalinde sergilemiş olduğunuz TC-LSA tescilli Airbus A321 Neo tipi uçağı gördüğümde bir şeylerin değiştini sanmıştım. Buraya A321 Neo’yu getiren THY , Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Airshow’a kimbilir neler getirecek diye heyecan bastı. Ama heyecan kursağımda kaldı. Koskoca THY fuara göndere göndere bir A321 birde A330 tipi TROY imajlı uçakları göndermiş. Evet bunlarda sergilensin eyvallah ama THY filosuna yeni katılan Airbus 321 NEO var, Boeing 737 MAX-8 var, Kargoya gelen Boeing 777F var. Bunları neden getirmedin? Ya çekerek getirilecek uçak masrafı yok bir şeyi yok. Getirin bir gün insanlar görsün bari.  Fuarın amacı nedir? İnsanların görmesi zor olan şeyleri bu şekilde görebilmelerini sağlamak değilmidir? Yoksa benmi yanlış biliyorum. Airshowun sponsorlarndan biri olanTHY’nin de eksiği olarak bunu söyleyebilirim.

Öte yandan Teknofest festivalinin 4 gününde de gösteri yapan gösteri ekiplerimizden hiç birini de göremedim. Sadece SoloTürk pilotları gelip imza dağıttılar. Evet Atatürk Havalimanı konumu itibarı ile trafiği yoğun bir havalimanı. Gelipte gösteri yapılamayacak kadar yoğun bunada eyvallah. Madem bir şeyler zor oluyor Atatürk Havalimanı’nda o zaman Airshow başka yerde yapılsın. Nerede mi? Okuyun bana belki hak vereceksiniz.

Airex Havacılık Fuarları Çorlu’da Yapılabilir mi?

Son olarak sadece fuarı düzenleyenlerin emeklerine bu şekilde yapılanlar ve ilgisizlik yüzünden yazık oldu. Şahsi fikrim bu önde. Fuarın 3. gününde ziyaret eden havacılık fotoğrafçısı Ertan Öztaş ben ve benim gibi gidemeyip te üzülenler için airshow’da sergilenen uçakları bizler için fotoğraflamış Ertan Öztaş’a buradan havacılık meraklıları facebook grubu ve gkolerdeiyz.net internet sitesi takipçileri adına candan teşekkürler.

İşte İstanbul Airshow 2018’de sergilenen hava araçları:

Bu yazı 867 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV