İstanbul Havalimanı’nda ” Merge Point ” Sayesinde Gecikmeler Azalacak

Paylaş
 

Dünyanın büyük havalimanlarının yaklaşmalarında kullanılan ” Merge Point ” ( Birleşim Noktası ) adı verilen yaklaşma modeli  İstanbul Havalimanı‘nda kullanılmaya başlandı. Bu yaklaşma modeli ile havada beklemeler en aza indirgenerek gecikmeler önlenecek.

Merge Point nedir?

Merge Point iniş için alçalıp sıraya giren uçaklar bu yöntem ile istenilen ayırma sağlanıncaya kadar yay boyunca uçuşlarını sürdürerek  yaklaşmalarına devam ediyorlar. İstenilen ayırma noktasına gelindiğinde ise müsaitlik durumuna göre sıra ile inişe devam ediyorlar.

İlgili resim

İniş yönteminin modeli geçtiğimiz günlerde İstanbul Havalimanı denenmeye başlandı ve yöntem uçak takip sitesi flightradar24 sitesinde böyle görüntülendi.

Bu yaklaşma yöntemi ile hava trafiği daha da hızlanırken gecikmeler de azaldı.

Aynı yöntem İstanbul’un bir diğer havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kapsıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapacak uçaklar ” Merge Point”  yöntemi ile yaklaşıp inişlerini yapıyorlar. Atatürk Havalimanı’nda var olan “RNAV” adı verilen yaklaşma uygulamasının da daha da üstü olan yeni yöntem ile trafikler arasında sabit ayırmalar daha kolay yapılmaya başlandı.

 

 

Bu yazı 1542 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV