JAK – Jandarma Arama Kurtarma Ekibi Uçakla İzmir’e Geldi

Paylaş
 

JAK- Jandarma Arama Kurtarma Ekibi İzmire Uçakla Geldi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından 31 Ekim 2020 günü yapılan açıklamada ”

İzmir’deki deprem sonrası arama-kurtarma çalışmalarına katılacak ekipleri ve araçları bölgeye ulaştırma faaliyetlerimiz sabaha kadar aralıksız devam etti. Ankara, Erzurum ve Diyarbakır’dan kalkan Hava Kuvvetlerimize ait 8 uçağımız, toplamda 14 sorti icra etti.” ifadeleri kullanuldı.
30 Ekim 2020 günü yapılan açıklamalar ise şöyleydi.

Milli Savunma Bakanlığı sosyla medya hesabından yapılan açıklamada “İzmir’deki arama-kurtarma çalışmalarına katılacak olan Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekiplerini bölgeye ulaştırmaya devam ediyoruz. Hava Kuvvetlerimize ait ikinci uçak da arama-kurtarma ekiplerini ve beraberlerindeki malzemeleri alarak Ankara/Etimesgut’tan havalandı.” ESEN03 uçuş kodu ile Ankara’dan kalkan 15-0051 kuyruk numaralı A400M tipi ” Koca Yusuf ” lakaplı nakliye uçağı Jandarma Arama Kurtarma Ekibi ile araç ve gereçleri bölgeye ulaştırdı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bir diğer açıklamada ise Arama-kurtarma ekiplerinin bölgeye intikali için Hava Kuvvetlerimize ait Toplamda 4 adet A400M, 2 adet C-130 olmak üzere 6 kargo uçağı uçuşu planlanmıştır. İzmir’deki arama-kurtarma çalışmalarına katılacak AFAD personelini ve araçlarını taşıyan üçüncü uçağımız da Ankara/Etimesgut’tan havalandı. Ayrıca 1 adet İHA’mız da havadan hasar tespit ve arama-kurtarma çalışmalarının koordinasyonu için bölgede görev yapıyor. Deprem felaketiyle sarsılan İzmir’deki arama-kurtarma çalışmalarına katılacak olan AFAD personelini ve araçlarını taşıyan Hava Kuvvetlerimize ait 2 uçak daha Diyarbakır’dan İzmir’e havalandı.” ifadeleri kullanıldı.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Jandarma Genel Komutanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise ” İzmir’de meydana gelen depremde arama kurtarma çalışmalarına katılacak olan JÖAK’a bağlı; 132 personel,  5 araç, 3 arama kurtarma ve 1 kadavra köpeğinden oluşan bir JAK taburu, AFAD ekipleri ile birlikte Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklarla bölgeye intikal etmektedir. Ayrıca Jandarma Genel Komutanlığı emrinde görevli; 1 JİKU, 1 Genel Maksat helikopteri afet bölgesinde yönlendirilmiş, Bornova Jandarma Komando Tugay Komutanlığı emrinde görevli Bir Jandarma Komando Taburu da çadır kurulumu ve bina emniyetinde görevlendirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu yazı 1216 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV