Kabil Havalimanı’nda Facianın Eşiğinden Dönülmüş

Paylaş
 

Kabil Havalimanı!nda facianın eşiğinden dönülmüş.

Geçtiğimiz günlerde tahliye uçuşları ile gündem olan Afganistan’ın Kabil Havalimanı 26 Ağustos 2021 günü az kalsın facia haberleri ile de gündem olacaktı.

ingiltere hava kuvvetlerine ait bir C-17 tipi nakliye uçağının 26 Ağustos 2021 günü yaptığı bir tahliye uçuşunun Kabil Havalimanı’ndan kalkışı sırasında içi yolcu dolu otobüse çarpacaktı. C-17 pilotlarının verdiği ifadeye göre”  uçağın kalkışndan sonra pistte ” kazara ” bulunan yolcu otobüsünü 3 metre ile sıyırdıklarını ” anlattı. Pilotlar piste kalkış için hızlandıklarken otobüsleri farkettiklerinde  geri dönüşü olmayan hız noktasını ( V1) geçtiklerini ve havalanmaya karar verdiklerini havalanma hızından 20 knot daha az hızda havalanmaya karar verdiklerini ve otobüsü 10-15 feet yaklaşık 3 metre ile sıyırdıklarını ifade ettiler.

Olay sırasında Kabil Havalimanı askeri hava trafik kontrolörlerinin ise C-17 nakliye uçağının başka bir tahliye uçuşuna ulaşmaya çalışırken yanlış dönüş yapan üç araca doğru hızla yaklaştığını gördüklerinde onun için dua ettiklerini açıkladığı gelen bilgiler arasında.

Bu yazı 828 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV