Kar Yağışının THY’ye Zararı Ne Kadar?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

İstanbul’da son bir kaç gündür etkili olan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında uçuş trafiğini zaman zaman durma noktasına getirdi hatta durdurdu. Bu duraksamalar ardından iptalleri getirdi.  Atatürk Havalimanı’nda yolcular uzun kuyruklarda işlem yaptırmak için saatlerce bekledi. Havayolu şirketlerinin çok sayıda seferi iptal olurken bundan en çok etkilenen  THY oldu. THY ve özel havayolu şirketleri kar esareti nedeniyle maddi kayba uğradı. Son olarak dün gece 24.00’e kadar tüm seferlerin iptal edildiğini açıklayan THY’nin birçok uçağı geçtiğimiz günlerd eolduğu gibi  başka meydanlara inmek zorunda kaldı. Dolayısıyla kalkış için apronda saatlerce bekleyen ve havada tur atan uçakların da yakıt maliyetleri arttı. THY’nin 4 Ocak’tan itibaren 4 günde 989 seferi iptal oldu. Dün bu sayı bin 400’ü buldu. Bugün de 121 seferin iptal edildiği açıklandı.

ŞUBAT 2015’TE İPTAL 1.200’Ü BULMUŞTU

THY 4 gün süresince uçamayan 15 bin yolcuyu da otellerde konaklattı. Bunun dışında 40 bin kişiye de kumanya dağıttı. THY’nin kar esareti zararı resmi olarak açıklanmazken 4 günlük zararın bugün 3.92 TL’yi geçen Euro’ya göre 100 milyon TL’yi bulduğu tahmin ediliyor. 2015 yılı şubat ayında yine kar yağışı nedeniyle 4 günde bin 200 seferi iptal olan THY’nin o dönem başkanı olan Hamdi Topçu, kardan dolayı zararın 25 milyon Euro (O günkü kura göre 70 milyon TL) olduğunu açıklamıştı.

THY VE AHL İPTALDE AVRUPA’DA BİRİNCİ

ABD merkezli uçakların iniş-kalkış saatlerini veren Flightstats’ın verilerine göre son 30 günlük verilere göre THY’nin 2 bin 379 seferi iptal edildi ve 4 bin 396 seferi de gecikmeli yapıldı. Listede THY ve Atatürk Havalimanı (AHL) iptallerde birinci sırada gösterildi.

Flightstats verilerinde Atatürk Havalimanı’nda iptal olan sefer sayısının gelişlerde bin 349, gidişlerde bin 339 olduğuna yer verildi.

7 OCAK’TA UÇUŞ SAYISI DİBE VURDU

Güne göre iptal olan uçuş sayısı

4 OCAK: 1063

5 OCAK: 1057

6 OCAK: 841

7 OCAK: 128

8 OCAK: 558

İstanbul’u etkisi altına alan yoğun kar yağışı, hava trafiğinde aksamalara neden oluyor. Apronda bekletilen, uçuşu iptal edilen ya da ertelenen yolcuların bagajları, branda ile kardan korunuyor. ( Mehmet Ali Derdiyok – Anadolu Ajansı )

Kaynak : BİK Basın İlan Kurumu

Bu yazı 1012 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV