Kokpitleri Tek Pilotlu Yolcu Uçakları mı Geliyor?

Paylaş
 

Bilgisayarlar hayatımızda çoğu işleri kolaylaştırırken bir takım zorlukları da yanında getirmekte. Günümüzde her iş dalında çoğu işlem otomasyona dönerken bu da bir çok insanın işsiz kalması anlamına gelmekte.

Geçtiğimiz gün yayınlanan bir makalede Hong Kong merkezli Cathay Pacific havayolu şirketi ile avrupalı uçak üretici Airbus şirketinin ultra uzun mesafeli uçuşlarda tek pilotlu Airbus A350 tipi uçak üzerinde çalıştığı bilgisi paylaşıldı. Makalede ayrıca Airbus bünyesinde Project Connect olarak bilinen programın, 2025 yılında Cathay Pacifici şirketinin yolcu uçuşlarında başlayarak yüksek irtifa seyir sırasında tek pilotlu operasyonlar için Airbus A350 jetini sertifikalandırmayı hedeflediğini belirtildi.

alman havayolu şirketi Lufthansa şirketinden bir yetkilinin verdiği demeçte ise şirketin daha önce tek pilotlu uçuşlar üzerinde çalışıldığı ancak şirketin bunun kullanma planının olmadığı belirtildi.

Cathay Pacific ,progarmın varlığını  doğruladı ancak nihai kullanım konusunda herhangi bir karar verilmediğini söyledi. Hong Kong’lu havayolu şirketi, “Airbus ile azaltılmış mürettebat operasyonları konseptinin geliştirilmesiyle ilgilenirken, hiçbir şekilde programın müşterisi olma taahhüdünde bulunmadık” dedi. Cathay, ticari uygulamanın önce kapsamlı testler, düzenleyici onaylar ve “güvenlikten kesinlikle ödün verilmeyen” pilot eğitim gerektireceğini söyledi. “Böyle bir programın uygunluğu ve etkinliği ile  genel maliyet-fayda analizi nihai olarak pandeminin nasıl bir gidişat izlediğine bağlı olacaktır.” “Bunu söyledikten sonra, Airbus ile ilişki kurmaya ve konseptin gelişimini desteklemeye devam edeceğiz.”ifadelerini kullandı.

Airbus ise daha önce A350’ye tek pilot yeteneği ekleme planlarını açıklamıştı, ancak havayollarının katılımı bildirilmedi. Baş Test Pilotu Christophe Cail konu ile ilgili , COVID-19 krizinin programı durdurmasının ardından çalışmaların yeniden başladığını söyledi.

Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), solo pilotun uyanıklığının ve hayati belirtilerinin yerleşik sistemler tarafından sürekli olarak izlenmesini gerektireceğini söyledi. Uçuşta bir sorunla karşılaşırsa veya uçan pilot yetersiz kalırsa, dinlenme yardımcı pilotu dakikalar içinde çağrılabilir. Her ikisi de kalkış ve iniş için kokpitte kalır. EASA şefi Patrick Ky, Ocak ayında bir Alman basın brifinginde, “Genellikle uzun mesafeli uçuşlarda, seyir irtifasındayken kokpitte çok az şey olur” dedi. “Tamam demek mantıklı, kokpitte iki tane olmak yerine, birini kokpitte, diğerini dinlendirebiliyoruz, ancak tek olanın uykuya dalmamasını veya uykuya dalmamasını sağlayacak teknik çözümler uyguluyoruz.” Herhangi bir sorun olursa, güvenli olmayan koşullar olmayacaktır.”

Pilotlar ise bu programdan rahatsız olduklarını dile getirdiler. AB pilotlarını temsil eden Avrupa Kokpit Birliği başkanı Otjan de Bruijn, “Mantığı anlamakta zorlanıyoruz” dedi. Boeing’in (B.N) ABD düzenleyicileriyle uygunsuz bağlantılarını ortaya çıkaran 737 MAX krizini hatırlatan De Bruijn, programın maliyet düşürücü yaklaşımının “daha yüksek risklere yol açabileceğini” söyledi. Şu anda dokuz yolcuya kadar olan uçaklarla sınırlı olan tek pilotlu operasyonların, BM havacılık kuruluşu ICAO’dan ve hava sahasını geçtikleri ülkelerden desteğe ihtiyacı olacak. Bir sözcü, EASA’nın bu yıl istişareler ve 2022’de sertifikasyon çalışmaları planlarken, 2025 lansman tarihi için “önemli risk” kabul ettiğini söyledi. Reuters tarafından gözden geçirilen toplantının notlarına göre, ajans bu yıl kapalı bir sektör brifinginde, mürettebatlı uçuşların tek bir operatörle başlamasını önerdi.

Tek pilotlu uçakta acil durum inişi nasıl olacak?

Projeye yakın kaynaklar, Airbus’ın yalnız bir pilotun arızaları yönetmesine yardımcı olmak için bir A350 otopilot yükseltmesi ve uçuş uyarı sistemi değişiklikleri tasarladığını söyledi. Vardiya sırasında hava trafik kontrolü ile koordineli olarak özel tasarlanmış unisex tuvalet kullanımı mümkün olacaktır. Orta büyüklükteki uçak, kabin basıncının düşmesi durumunda pilot girişi olmadan irtifayı hızla düşüren “acil durum iniş” özelliği nedeniyle uygundur. Ayrıca uzmanlar insan pilotların otomatik sistemlerden daha yüksek hata oranlarına sahip olduğuna işaret ediyorlar. Lufthansa’ya yakın bir kaynağa göre, havayolu yöneticilerine geçen yıl programın güvenlik hedeflerini karşılayamayacağı konusunda bilgi verildiğini söyleyen Lufthansa’ya yakın bir kaynağa göre her iki argüman da asıl noktayı kaçırıyor. Saatlerce tek başına uçmanın “tamamen farklı bir hikaye” olduğunu söyleyen kaynak, 2009 AF447 felaketini seyir sırasında meydana gelen arızalara bir örnek olarak gösterdi. Air France  A330’un yardımcı pilotları, hız sensörleri başarısız olduktan sonra kontrolü kaybetmişlerdi.

Bu yazı 1194 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV