Lockheed CEO’su Hewson : Türkiye’nin F-35’lerini Başka Ülkelere Satabiliriz

Paylaş
 

Lockheed Martin Genel Müdürü Marillyn Hewson Berstein Stratejik Karar Konferansında yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi S-400 leri almasının sonucunda Türkiye’nin F-35 tipi uçaklarının başka ülkelere satılabileceğini ifade etti.

Bilindiği üzere Türkiye, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini almaya devam etme kararı nedeniyle Nisan ayından bu yana F-35 programında askıya alındı. Bu ayın başlarında, Pentagon’un satın alma sorumlusu olan Ellen Lord, iki sistemin “uyumsuz” olduğunu söyledi. Türkiye tarafından yapılan açıklamalarda ise her iki platformun da önümüzdeki aylarda ülkeye getirileceği söylendi.

Geçtiğimiz gün yapılan açıklamada ise dünyaca ünlü haber ajansı Reuters Türkiye-ABD-Rusya üçgeninde ısınan F-35 S-400 Krizi’nde  ABD’nin halen Luke Hava Üssü’nde Türk pilot ve yer ekiplerinin 4 uçakla süren eğitimlerini durduracağına dikkat çekmişti.

Halen Türkiye’ye teslim edilen 4 F-35 uçağı Luke Hava Üssü’nde eğitimde kullanılıyor. Plana ve imzalanan anlaşmaya göre Türkiye her yıl 8 adet F-35 teslim alacak.

Bu yazı 797 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-35 haberler s-400
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV