Milli Muharip Uçak İçin Mühendis Yetiştirilecek

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Milli Muharip uçak için çalışmalarını sürdürüyor. Projenin kapsamında ihtiyaç duyulacak insan faktörünün yetiştirilmesine yönelik önemli çalışamalrın yapıldığı açıklandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ‘yü pilot üniversite olarak belirleyen TUSAŞ öğrenciler ile uzman mühendisleri buluşturup sertifikalı uçak üretmelerini ve ileride yapılması planlanın uçak projelerinde alacakları görevler için deneyim kazanmları sağlanacak.

Üniversiteler ile yapılan iş birliği çerçevesinde tasarıma eğitim faaliyetleri sırasında başlanması, yapılan tasarımların kağıt üzerinde kalmayıp uygulamaya dönüşmesi ve öğrencilerin tasarımla birlikte havacılık sektörüne özendirilmesi planlanıyor.

Bağımsız Araştırma Geliştirme Projesi hayata geçirilecek

TUSAŞ ve İTÜ, söz konusu amaçlar doğrultusunda “Very Light Aircraft” çok hafif uçağın (VLA) araşatrılma ve geliştirilme (B-ARGE) projesi”ni hayata geçirecek.

Projede görev alacak öğrenciler, uçak tasarımı, uçak üretimi, uçak montajı, yer ve uçuş testi, sözleşme yönetimi, program yönetimi alanlarında sektör deneyimi kazanacak. Öğrencilerin mezuniyetleri ile savunma sanayisi ve havacılık sektöründe istihdam edilmesi bekleniyor.

Özellikle yerli ve milli savaş uçağının tasarlanması, üretilmesi, test ve entegrasyonunun tamamlanması ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine en kısa zamanda kazandırılması amacıyla havacılık sektöründe deneyimli mühendislere ihtiyaç bulunuyor. Bu tür projelerle, mühendis ihtiyaçlarının en kısa zamanda karşılanması amacıyla gerekli yetkin mühendislerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: AA

Bu yazı 1290 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV