Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-ATA

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimizde Devlet Hava Havayolları’nda çalışmış olan TC-ATA tescilli Douglas C-47A-75-DL Skytrain tipi uçağın serüveni var sırada.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

1943 yılında üretim bandından çıkıp 42-93288 kuyruk numarası ile amerika hava kuvvetlerine katılan uçak daha sonra DHY – Devlet Hava yolları İdaresi filosuna katılarak TC-ATA tescilini aldı ve C-47 nakliye uçağının yolcu modeli olan Douglas DC-3CS1C3G modeline çevrildi. 1956 yılında THY – Türk Hava Yolları filosuna transfer edilen uçak sonrasında filodan çıkarılarak hurdaya ayrıldı.

Bazı Vedalar Zordur - İstanbul Atatürk Havalimanı

Bir diğer TC-ATA tescilli uçağımız ise Gulfstream GV-SP (G550) Türkiye Cumhuriyeti Devlet uçakları VIP filosunda çalışmakta. 2011 model uçak N946GA tescili ile fabrikadan çıkışını yaparak ilk uçuşunu yaptı.

lgbphotos - FlightAware

2012 yılında Hermes Executive Airlines şirketi filosuna M-JIGG tescili ile çalıştı.

M-JIGG - Gulfstream Aerospace V-X G550 , MSN 5346 Hermes Executive Aviation Ltd

2016 yılında ülkemize gelen uçak Türkiye Cumhuriyeti VIP uçak filosuna katılarak TC-ATA tescilini aldı ve 2021 yılı Ocak ayı itibarı ile hala bu tescille çalışmakta.

TC-ATA Turkey - Government Gulfstream Aerospace G-IV Gulfstream IV photographed at New York John F. Kennedy (JFK / KJFK) by Wolfgang Kaiser

TC-ATA tescili ile daha önce ülkemiz havayolu şirketlerinde çalışan diğer uçaklar ise şöyle:

Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-APT

Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-ANA(2)

Bu yazı 365 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV