Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-ATZ

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimizde geçtiğimiz yıl kapanan AtlasJet ve Atlasglobal  havayolu şirketinde çalışmış olan TC-ATZ tescilli Airbus A321-211 tipi uçağın serüveni var sırada.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

GATX kira şirketi mülkiyetinde olan uçak 1998 yılındaki üretiminin ardından G-VOLH tescili ile ingiliz havayolu şirketleri Airtours İnternational Airways ve MyTravel şirketlerinde 2004 yılına kadar çalıştı. Bu arada uçak 2003 yılında Macquarie AirFinance kira şirketi mülkiyetine geçti.

2004 yılında bu şirketlerden ayrılan uçak aynı yıl içinde kira şirketi tescili F-WBAB, daha sonra fransız havayolu şirketi Aigle Azur şirketi filosuna katılarak F-HBAB tescilini aldı.

2013 yılına kadar bu şirkette çalışan uçak TC-ATZ tescilini alarak o dönemlerdeki ismi Atlasjet olan ülkemiz havayolu şirketine geldi. Uçak 2014 yılında yine el değiştirerek Apollo Aviation kira şirketi mülkiyetine geçti. Şirketin ismi 2015 yılında Atlas Global olsa da uçak yine aynı tescille operasyonlarına devam etti ve 2017 yılında bu şirketten ayrıldı.

Uçak 1 yıl sonra 2018 yılında alman havayolu şirketi Small Planet Airlines Germany şirketi bünyesine katılarak D-ASPC tescilini aldı.

2019 yılına kadar bu şirkette çalışan uçak 2019 yılında filodan ayrılarak OE-IIR tescili ile Carlyle Aviation Partners kira şirketi mülkiyetinde 2021 yılı itibarı ile Paderborn Havalimanı’nda depolanmak üzee bekliyor.

Bu yazı 815 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV