Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-BIR

Paylaş
 

Nereden gelmişler serimize şimdilerde olmayıp kapanmış olan Birgen Air havayolu şirketinde çalışmış olan TC-BIR tescilli Bıeing 737-3M8 tipi uçakla devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

1991 yılında ilk uçuşunu yapan uçak  aynı yıl içinde OO-LTK tescili ile Belçika havayolu şirketi TEA – Trans European Airlines şirketinde çalışmaya başladı. Uçak aynı yıl içinde PH-YAA ve VR-BCC tescilleri ile AI IV  isimli şrketin filosunda da bulundu.

1992 yılında TEA şirketi filosundan ayrılan uçak VR-CRC tescil ile Cayman Adaları havayolu şirketi Cayman Airways şirketinde çalışmaya başladı ve 1993 yılında filodan ayrıldı.

1993 yılında ülkemiz havayolu şirketi Birgenair şirketine gelen uçak TC-BIR tescilini aldı ve 1993 – 1996 yılları arasında aynı tescille kısa bir süreliğine kamerun havayolu şirketi Cameroon Airways şirketinde çalıştı ve 1996 yılında filodan ayrıldı.

1996 yılında BBAM kira şirketi mülkiyeti altında yine bir Belçika havayolu şirketi olan Sobelair şirketine kiralanan uçak OO-SBX tescilini alarak 2004 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2004 yılında uçağımız Norveç havayolu şirketi Norwegian Air Shuttle şirketine kiralanarak LN-KKP tescilini aldı ve 2011 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2011 yılında ingiltere merkezli  Southern Aircraft Consultancy  şirketine gelen uçak N119GA tescilini aldı. Uçak aynı yıl içinde PK-KSN tescilini alarak Endonezya havayolu şirketi KalStar Aviation şirketine kiralandı.

2012 yılında yine birEendonezya havayolu şirketi olan Sky Aviation şirketine kiralanan uçak PK-ECK tescilini aldı.

2013 yılında eski şirketi olan KalStar Aviation şriketine gelen uçak PK-KST tescilini aldı ve 2019 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2019 yılında bir başka Endonezya havayolu şirketi olan Trigana Air Service şirketine gelen uçak PK-TZE tescilini aldı. Uçak aynı yıl içinde birbaşka Endonezya havayolu şirketi olan Express Air şirketine aynı tescille kiralandı ve 2021 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2021 yılında bu şirketten ayrılan uçak yine eski şirketi olan Trigana Air Service şirketi filosuna katıldı ve PK-YRD  tescilini aldı. Uçak 2021 Mayıs ayı itibarı ile halen aynı şirkette çalışmakta

Kapak Fotoğrafı : Gökhan Sarıgöl

 

Bu yazı 1017 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV