Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-FLD

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan Fly Air şirketinde TC-FLD tescili ile çalışmış olan Boeing 757-256 tipi uçak ile devam ediyoruz. Boeing 757 tipi uçakları Türk havayolu şirketlerinde nadir olarak görmekteyiz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Sunrock Aircraft Corporation kira şirket mülkiyetindeki uçak 1994 yılındaki ilk uçuşunun ardından aynı yıl içinde İspanyol havayolu şrketi İberia şirketine kiralanarak önce EC-610 sonra EC-FYL tescillerini alarak 1999 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

1999 yılında amerikan havayolu şirketi National Airlines şirketine kiralanan uçak N508NA tescilini alarak 2003 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2003 yılında ülkemiz havayolu şirketi Fly Air şirketi filosuna katılan uçak TC-FLD tescilini alarak 2003 – 2004 yılları arasında Fly Air şirketinden kiralık olarak aynı tescille Sudan havayolu şirketi Sudan Airways şirketinde de çalıştı.

2004 yılında bu şirketten ayrılan uçak irlanda merkezli Sunrock Aircraft Corporation kira şirketine geri dönerek N262SR  tesclini aldı.

Kısa bir süre bu şirkette bekleyen uçak aynı yıl içinde Tayland havayolu şirketi Phuket Air şirketi filosuna katıldı ve HS-KAK  tescilini aldı. Bu arada uçak aynı yıl içinde Hollanda merkezli Sojitz Aircraft Leasing şirketi mülkiyetine geçti.

2005 yılında bu şirketten ayrılan uçak Sojitz Aircraft Leasing kira şirketine dönen uçak N262SR  tescilini aldı.

Kısa bir süre kiracı şirkette kalan uçak aynı yıl içinde TF-FIT tescilini alarak aynı tescille İzlanda havayolu şirketi Loftleidir Icelandic, ingiliz havayolu şirketi Flyglobespan şirketlerinde 2008 yılına kadar çalıştı.

2008 yılında bu şirketten ayrılan uçak aynı yıl içinde Rusya Federasyonu havayolu şirketi Yakutia Airlines şirketi filosuna katıldı ve İcelandair şirketineden kiralık olarak 2014 yılına kadar bu şirkette VP-BFG tescili ile çalıştı.

2014 yılında yine İcelandiar şirketine geri dönen uçak yine eski tescili olan TF-FIT tescilini alarak 2021 yılına kadar bu şirkette çalışmaya devam etti.

2021 yılında bu şirketten ayrılan uçak amerika merkezli TVPX Trust Services şirketine kiralandı ve N1902S  tescilini aldı. Uçağın Çin’in Xiamen Guaqi Havalimanı‘nda beklediği ve kargo modeline çevrileceği tahmin ediliyor.

 

 

Bu yazı 902 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV