Nereden Gelmişler? TC-AFY – Pegasus Havayolları

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Nereden gelmişler kategorisine 24075 seri- 1971 imalat numaralı, ilkuçuşunu 1990 yılında yapmış olan  Pegasus Havayollarında bir zamanlar çalışmış olan TC-AFY tescilli, Boeing 737-4Q8 tipi uçakla devam ediyorum. Uçağımız ilk olarak 1990 – 1994 yılları arasında 9M-MJC tescili ile Malezya Havayolları  ( Malaysiasn Airlines ) şirketinde çalışmış. Malesef bu tescili ile fotoğrafına ulaşamadım.

1994 yılının 2. ayı ile 10. ayları arasında TC-AFY tescili ile Pegasus Havayolları’nda çalışmış. Aşağıdaki fotoğrafta Türk tescili ile ama  boyaması Malaysian Airlines. Muhtemelen geldiği zaman çekilmiş bir fotoğraf. İlginç bir görüntü oluşturmuş.

 

Fotoğraf Torsten Maiwald.

Yukarıdada bahsettiğim üzere 8 ay kadar bir süre Pegasusta uçtuktan sonra yine 1994 yılında VT-SID tescilini alarak Sahara India Airlineste çalışmaya başlıyor. Bundan sonra herhangi bir tescil kaydı gözükmediğinden intyernette küçük bir  araştırma sonucu 9 Ekim 2005 yılında Kalküta –  Mumbai seferini yaparken Mumbai Chattrapati Shivaji Havaalanına inişi sırasında pistten çıkarak onarılamayacak derecede hasar alıyor ve sanırım hurdaya ayrılıyor. Kazanın sevindirici yanı 117 kişi,den kimsenin yaralanmaması.

Araştırmayı biraz derinleştirince Açağıdaki fotoğrafıda buldum. Sahara İndia Airlines tescili ile fotoğrafı aşağıda. 2006 yılında kiracı şirkete döndüğü yazıyor kaynaklarda ama yukarıda bahsettiğim kaza olayından sonra uçup uçmadığı hakkında bir bilgiye rastlamadım.

Fotoğraf Sanjeev Mehta

 

Bu yazı 2321 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV