Norveç Havayolu Şirketi : ” F-35 ile Aynı Meydanı Kullanamayız “

Paylaş
 

Norveç havayolu şirketi Wideroe’nin yaptığı bir araştırmada F-35 tipi savaş uçağının yaptığı gürültünün havayolu yolcularına ve havalimanı çalışanlarına risk oluşturduğunu ortaya çıkardı.

Norveç 2022 yılının başından itibaren yeni savaş uçağı F-35’i sivil havalimanı olan Evenes Havalimanı’nda konuşlandırmayı planlıyor. Norveç havayolu şirketi ise bu planlamanın getireceği sorunları araştırmak için bir kaç adım attı.

Şirket özelliklen büyük sorunlardan biri olan gürültü kirliliğinin üzerinde durmakta. Harstad ile Narvik kentleri arasında bulunan Evenes Havalimanı’ndan yılda 800 bin yolcu taşınmakta. Meydanı 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren askeri uçaklar da kullanmaya başlayacak. Şirket yaptığı araştırmada Evenes Havalimanı’nda F-35 tipi uçaktan gürültünün haritalandırmasını yaptı. Yapılan işemde kapı kapalıyken uçağın içinde gürültüyü 106 desibel ölçerken, uçağın dışındaki ölçümler 138 desibele kadar çıktı. Araştırmanın sonucu olarak, hem yolcular hem de çalışanlar, yeni savaş uçağıyla yalnızca bir kalkıştan sonra kalıcı işitme hasarı riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Şirket bu sonucun oldukça endişe verici olduğunun altı çizilirken şirketin iletişim direktörü Silje Brandvoll Çarşamba günü NRK’ye verdiği demeçte, ” bu kaul edilemez bir risk faktörü sonuç olarak Evenes’e uçmayı bırakmalıyız. Çünkü savaş uçakları bu meydandan 800 üzerinde kalkış yapacaklar” ifadelerini kullandı.

Silahlı Kuvvetler, Evenes kuzeydeki NATO acil durumunu devraldığında,  savaş uçakları Evenes’ten yılda yaklaşık 800 kalkış yapacak. Büyük çoğunluğu Norveç F-35 ile olacak.

Norveç hava sahası yakınında tanımlanamayan bir faaliyet tespit edildiğinde, savaş uçakları tüm yıl boyunca günde 24 saat 15 dakika içinde havada olmalıdır.

F-35’in Evenes’ten çalışmaya başlamasından sadece haftalar sonra, Boeing P-8A Poseidon tipi ilk yeni deniz karakol uçağı da havaalanına gelecek. Askeri faaliyetin ortasında sivil havacılık da işletilecek.

Bazı dernek ve kuruluşlar da, araştırma yapan şirkete yolcularını rahat ettirmek için yolculuklarda kulaklık dağıtmasını ve yolcuları ses geçirmeyen özel tüneller vasıtası ile uçaklara götürmeyi planlamalarını önerdi. Bu şekilde yolcuların riskten kurtulacağı ancak hemen her gün risk faktörünün içinde bulunan havalimanı çalışanlarına nasıl bir çözüm bulunacağı üzerinde çalıştıklarını da belirtti.

Bu yazı 414 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV