Pakistan Türkiye’ye LY-80 Hava Savunma Sistemi Gönderiyor

Paylaş
 

Sosyal medyada son günlerde dolaşan ancak resmi olarak henüz doğrulanmayan iddialara göre Pakistan ordusunun envanterinde bulunan Çin menşeili YL-80 Hava Savunma sistemini göndereceği belirtildi.

Pakistan Türkiye’ye LY-80 Hava Savunma Sistemi Gönderiyor mu?

Pakistan tarafından yapılan açıklamada, olası İdlib operasyonunda rejime karşı Türkiye‘yi her konuda destekleyeceğz mesajı verildi. Bu msaj bu iddiaları doğrular nitelikte. Sistemin önümüzdeki günlerde gönderileceği iddia edildi. Süreci hep beraber izleyeceğiz ve gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

LY-80 Hava Savunma Sistemi:

LY-80 / HQ-16A China Aerospace Science and Technology Corp (CASC) tarafından üretilen HQ-16A (ihracat modeli: LY-80), maksimum 40km algılama mesafesine sahip orta menzilli bir hava savunma sistemidir. (En azından biz Orta menzilli olduğunu düşünüyoruz) Pakistan, 2014 yılında Çin ile 373 milyon Dolar değerinde altı adet alçak-orta menzilli HQ-16A olarak da adlandırılan ve ihracat ismi LY-80 olan sisteminin tedariki için sözleşme imzalamış ve geçtiğimiz yıl teslim almıştı.  Her LY-80 sisteminin bir komuta kontrol aracı, izleme, yönlendirme ve radar aracı, hedef arama aracı ile füze fırlatıcılarından oluştuğu bildirilmektedir. Her bir LY-80 füzesinin kendisi 70 kg savaş başlığı taşıya bilir ve yarı aktif bir radar güdümlü (SARH) arayıcı tarafından yönlendirilir. Pakistan’ın elinde toplam kaç adet LY-80 olduğu ve Türkiye’ye kaç adet konuşlandıracağı henüz muamma ancak Çin’den minimum 8 âdet LY-80 tedarik ettiklerini biliyoruz.. Son olara şunu eklemekte de fayda var: HQ-16A veya ihracat modeli ismiyle LY-80 Rus Buk-M1’in (SA-11 ‘Gadfly’) ortak geliştirmesine dayanmaktadır.

A. Furkan Şimşek

Bu yazı 1101 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler YL-80
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV