Pegasus Trabzon Olayının Muhtemel Sebepleri

Paylaş
 

Cumartesi gecesi Trabzon Havalimanı’nda pistten çıkan Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737 tipi uçağın haberlerini sitemizden ve medyadan takip etmişsinizdir. Öncelikle Pegasus’a, yolculara, kokpit ve kabin ekibine, havalimanı ekiplerine büyük geçmiş olsun dileklerimizle.

Tabi yazıyı yazmadan önce belirtmek isterim ki sektörle yakından alakam yok. Yazdıklarımın yanlış anlaşılmasını istemem. Yazacaklarım bir uzman olarak değil havacılık meraklısı olarak gözlemlerime dayanan yorumlarımdan ibaret. Tabiki olayın nihai sonucunu açıklanacak teknik raporlar belirtecektir. Amacım sadece okuyucularımızla birlikte olay hakkında sohbet etmek, bilgi alışverişinde bulunmak ve beyin fırtınası yapmak. Yazcaklarım kesin bir nedeni belirtmemekle birlikte bir çok sebebin kazaya etken olabilmesinin yanısıra muhtemel yani olası sebeplerin sıralanması olarak kabul edilebilir.

Gelelim uçak neden pistten çıktı? Pistten çıkmasının sebebi neydi? Ney sebep olmuş olabilir?

Birinci sebep olarak uçağın pistten çıktığı dakikalarda iniş takımı yada takımlarının kırılması sebep olarak gösterilmişti. Gecenin karanlığı ve uçağın pistten çıkış yönü bu iddiayı doğrular nitelikteydi. Zira sağa manevra yapıp cepten dönmesi gereken uçağın pistin solundan bir anda sıola dönüp çıkması bu sebebe bağlanmıştı. İlk açıklama olarak mantıklıydı. Çünkü bilindiği üzere uçaklar yerde ilerlerken belli bir hızın altında burun iniş takımı ile yönlendirilir. Pistin sonunda manevra yapmak için burun iniş takımının yönlendirmesine ihtiyaç duyan uçağın burun iniş takımının kırılması ile kontrolsüz kaldığı ve bu yüzden pistten çıktığı düşünüldü. Sebeplerden biri bu olabilirdi.

İkinci sebep ise yağışlar yüzünden pistin üzerinde bazı yerlerde yoğun yağan yağmur yüzünden  biriken su nedeniye pistten çıktığı yönünde bir iddia atıldı ortaya. Zira iniş ve kalkışlarda pist üzerinde biriken sular uçakların pistten çıkmalarına sebep olabiliyordu. Bir çok örneği olsa da 1994 yılında BURADA ve 1996 yılında BURADA yazdığımız konularda İstanbul Atatürk Havalimanı’nın 06 ( 05 pistinin yönünü değişmeden önceki yönü) pistine inen uçakların pistte biriken yağmur suları yüzünden pistten çıkmaları gündemi meşgul etmişti. Olaylar benzer olaylar olduğu için ikinci ihtimal olarak bu gösterildi. Bu ihtimalde bir ihtimaldi.

Son olarak sabah çoğu haber kaynağında açıklanan motorun istemsiz gaz vermesi ihtimali üzerinde duruluyor. Uçağın pistten çıkış doğrultusu, yolcuların bazılarının ( resmi olmayan ifadelere göre ) “yavaşlarken birden hızlandık” şeklindeki ifadeleri, sağ motorun kanattan ayrılarak denize kadar gitmesi bu iddiayı doğrular nitelikte. Çünkü uçak durmaya yakın ve motorların ikisinin de devri oldukça düşük olması gerek. Sol motorun devri düşük ve etkisizken sağ motorun birden bire istemsiz gaz vermesi ( tam güç olabilir deniyor bazı kaynaklarda) itişi sol tarafa doğru yapacak ve uçağı hızlı bir şekilde sola doğru döndürecek güce sahip. Uçağın bu yüzden pistten çıktığı henüz doğrulanmasa da ihtimallerin içinde bir madde olarak yer aldı.

Yazımın başında da belirttiğim gibi olayın nedenini elbette nihai teknik incelemelerin sonundaki resmi raporlar belirleyecek. Yazdıklarım iddia değil ihitmaller üzerine şahsi yorumlarımdır. Kimseyi, hiç bir şirketi kurumu karalamak amacıyla yazılmamıştır.  Kazadır olur. Önemli olan kazalardan ders çıkarıp tekrarlarının yaşanmasını önlemektir. Bu olaydaki en büyük tesellimizin hiç bir can kayabının olmamasıdır. Uçak için henüz bir karar verilmiş değil. Uçağı yerinden çıkarmak için çekici aracın beklendiği ve yerinden çıkarıldıktan sonra kararın açıklanacağını tahmin ediyorum. Tekrar geçmiş olsun dileklerimizle.

 

Bu yazı 1644 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV