Rus Özel Kuvvetler Helikopteri Düşürüldü

Paylaş
 

Rus Özel Kuvvetleri’nin kullandığı Mil Mi-8AMTSh tipi helikopter düşürüldü.

Ukrayna’nın Ghostomel kenti yakınlarında Russian Air Force – Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait RF-91285 kuyruk numaralı Mil Mi-8AMTSh tipi özel donanımlı ve Rus Özel Kuvvetleri’nin kullandığı bilinen nakliye helikopteri düşürüldü.

Olayda ölen yada yaralanan olup olmadığı hakkında bir açıklama yapılmadı.

Mil Mi-8AMTSh tipi helikopterin özellikleri.

Mil Mi-8AMTSh tipi helikopter özel olarak üretilmiş zırhlı bir taarruz helikopteridir. Mi-24 tipi helikopterin kullandığı silahlar bu helikopter de de kullanılmaktadır. Bu helikopterin ana görevi, kargo ve asker taşımak ve onları ateş gücüyle desteklemektir. Ayrıca tahliye yapabilir ve arama kurtarma görevlerini de yapabilmektedir.
Ayrıca bu helikopter düşman piyadelerine, zırhlı araçlara ve hatta ana muharebe tanklarına saldırabilir, alçaktan uçan uçaklara, helikopterlere ve İHA’lara karşı havadan havaya füze atma kabiliyetine sahiptir.
Bu helikopter kargo kompartımanında 4 000 kg yük taşıyabilmektedir. Alternatif olarak 4000 kg’a kadar yükleri harici olarak taşıyabilir. Mi-8AMTSh 26 asker taşıyabilir. Kapıların arkasına gizlenmiş ve yolcular tarafından çalıştırılan iki adet eğitilebilir 7.62 mm makineli tüfek bulunmaktadır. Kargo alanı tıbbi tahliye rolü için kolayca dönüştürülebilir. Bu rolde helikopter 12 sedye ve bir sağlık görevlisi taşıyabilir. İki stub-wing, çeşitli silah türleri için toplam 12 hardpoint’e sahiptir. Çeşitli tipte güdümlü füzeler, güdümsüz roketler, podlu toplar ve makineli tüfekler taşıyabilir. Bu helikopter Shturm-V (AT-6) veya Ataka-V (AT-9) tanksavar füzeleri taşıyabilir. Ayrıca Igla-V (SA-18) havadan havaya füzeleri de taşıyabilir. Bu helikopterde üç kişilik bir ekip var. Bunlardan biri nişancı ve çeşitli silahlara nişan alıyor. Burun altına nişan alma sistemi yerleştirilmiştir. Bu saldırı nakliye helikopteri, güncellenmiş ve daha güçlü motorlarla donatılmıştır. Ayrıca yapısal olarak geliştirilmiş yeni rotor kanatlarına sahiptir. Daha önceki Mi-8 serisi helikopterlerle karşılaştırıldığında, Mi-8AMTSh, gelişmiş aviyoniklere ve modernize edilmiş elektronik çekirdeğe sahiptir. Gece ve her türlü hava koşulunda çalışabilir. GPS ve Rus GLONASS uydu navigasyon sistemleri ile donatılmıştır. Ayrıca hava durumu radarı ile donatılmıştır.

 

 

Bu yazı 453 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV