Sovyetlerin Çift Katlı Yolcu Uçağı – Antonov An-418

Paylaş
 

Sovyetlerin çiftkatlı yolcu uçağı Antonov An-418

İşletme maliyetleri yüksek olsa da günümüzde tasarlanıp uçak tam anlamı ile çift katlı yolcu uçağı Airbus A380 bilinmekte. Boeing 747 tipi uçaklar da iki kat olmasına rağmen tam iki katlı olmadıkları için bu segmente girebilirmi tartışılır.

Uçak tasarımcıları yıllarca süregelen araştırmaları neticesinde bir çok kez çift katlı yolcu uçağı üretme girişiminde bulunmuş olasalar da buna tek cesaret edip üretebilen avrupalı uçak üretcisi Airbus oldu ve A380 tipi çift katlı yolcu uçağını üreterek uçurmayı başardı. 60’lı yıllarda Mcdonnell Douglas MD-11 tipi uçağın  ardından 4 motorlu  çift katlı bir yolcu uçağı tasarladığını ve isminin de McDonnell Douglas MD-12 olduğunu duyur sa da bu proje de bir şekilde afa kalktı ve uçak üretilemedi.

Sovyetler Birliği’nin çöküşünden önce de Sovyetler2in bir çift katlı yolcu uçağı denemesi vardı.

Antonov An-418. Antonov An-418 Antonon An-124 tipi kargo uçağının yolcu modeli olarak tasarlanmıştı. 800 kişiye kadar yolcu kapasitesi olacaktı. 1980’lerde aynı zamanda İlyushin şirketi de İyushin İl-96’yı üretince Sovyet hükümeti düm dikkatini bu uçağa yöneltti ve Antonov An-418 projesi hükümetin gözünden düştü. O zamanlarda iki adet An-418 tipi çift katlı yolcu uçağı prototip olarak üretilmişti ancak hükümet bi ryanıt vermeyince uçaklar An-124 tipi kargo uçağına dönüştürüldü. Uçağın 690 yolcu ile 10000 km kadar menzili olacağı tahmin ediliyordu.

Yukarı da da bahsedildiği üzere Sovyet hükümeti tarafından bir yanıt alınamayınca bu uçakda MD-12 gibi tarihin tozlu sayfaları arasında yerini aldı.

Antonov An-418 | Secret Projects Forum

Fotoğraf Secret Projects

Kapak Fotoğrafı : Aerotime

 

 

Bu yazı 1021 kere okundu.
Etiketler:
antonov haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV